Zk 30.5.2013

Struktury, s nimiž se studenti již setkali (relace, algebraické struktury, struktury spojitosti); specifické vlastnosti, srovnání. Různé konstrukce (podobjekty, ekvivalence a kongruence, součiny, sumy a pod.) a jejich společné rysy. Zvláštní pozornost bude věnována částečným uspořádáním, a to jak obecným záležitostem, tak i aspektům speciálního významu pro informatiku. Některá základní fakta teorie kategorií.
Veronika

Zk 30.5.2013

Příspěvek od Veronika »

Byly jsme dvě a otázky:
1) Def. suprema, infima, svaz (polosvaz, úplný svaz...)
2) Neexistuje úplný polosvaz (Věta když máme suprama, máme i infima... Věta str 32)
3) Birkhoffova věta o ideálech/filtrech
4) Existence volných algeber a klasika předpoklad o finitárním typu
5) Dk, že interval <0, 1> je souvislý (chtěl se zeptat na něco z topologie, aby to bylo lehké, trochu jsem věděla, hodně poradil)

A druhá sada
1) Tarského-Knasterova věta, z toho Cantor-Bernstein
2) Alexandrovo lemma
3) Heytingovy algebry (definice, jednoznačnost rozšíření, pseudokomplement, bool algebry, boolenizace...)
4) Na doplnění věta 4.4. str 55 o pseudokomplementech (a & b)** = a** & b**

Dal hodně otázek a ze všech kapitol, byl moc hodnej, ale jak jsme byly jsem dvě, tak to bylo trochu na dlouhý lokte i když jsme to docela uměli. P.S.: Nezapomeňte se hezky obléknout, Pultr má rád, když se přijde v obleku, asi jako že člověk vyjadřuje úctu jemu i jeho báječnému předmětu.
vojta_vorel
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 49
Registrován: 14. 1. 2011 15:10
Typ studia: Informatika Ph.D.

Re: Zk 30.5.2013

Příspěvek od vojta_vorel »

Já jsem byl na předtermínu v kapsáčích a triku a byl na mě moc hodnej, přestože jsem vyloženě kontrastoval s kolegou v saku..
Odpovědět

Zpět na „MAI064 Matematické struktury“