Snadno nahlédneme...

Struktury, s nimiž se studenti již setkali (relace, algebraické struktury, struktury spojitosti); specifické vlastnosti, srovnání. Různé konstrukce (podobjekty, ekvivalence a kongruence, součiny, sumy a pod.) a jejich společné rysy. Zvláštní pozornost bude věnována částečným uspořádáním, a to jak obecným záležitostem, tak i aspektům speciálního významu pro informatiku. Některá základní fakta teorie kategorií.
kaktus64
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 22
Registrován: 3. 6. 2008 10:42
Typ studia: Informatika Mgr.

Snadno nahlédneme...

Příspěvek od kaktus64 »

Zaujímalo by ma, či sú aj iní ľudia okrem mňa, ktorí si myslia, že by látke prednášanej na štruktúrach oveľa lepšie pochopili, ak by to bolo vysvetlené trochu ... no ... prístupnejšie. Mám pocit, že stupeň rozvinutosti matematického myslenia, ktorý pán Pultr predpokladá u svojho publika, dosiahlo maximálne 10% študentov (aj to som radšej prehnal, aby som náhodou neurazil). Prečo to nemôže povedať polopate, z obrázkami a vysvetleniami, ktoré má šancu pochopiť aj "menej dokonalý matfyzák". Prečo som pochopil (až na jednu vec) dôkaz Alexandrovho lematu, ktorý dáva ako ťažký dôkaz na jednotku, ale pri každej formulácii "dostáváme triviálne..." alebo "dúkaz je snadný" sa zastavím na polhodinu a polku z nich opúšťam bez pochopenia? Jedna z možností je, že som proste blbý, ale možno, že... :)

Nech je to ako chce, keď narazím na slovo snadný alebo triviálne stúpne mi tlak už z princípu :twisted:

Názory z oboch strán barikád vítané...
janoro

Re: Snadno nahlédneme...

Příspěvek od janoro »

Občas mi to taky tak přijde, ale spíš to přikládám něčemu jinému: Když se na přednáškách pekelně soustředím pěkně od začátku, docela věcem i rozumím. Ovšem pekelně se soustředit od 7:20 do 10:30 by byl nadlidský výkon, obyčejně jsem odpadával v 8:00 a pak už chytal jen útržky výkladu :-).

Omlouvám se, že odbíhám od tématu, ale nemohl jsem jít na poslední dvě cvičení - co říkal pan profesor o zkoušce a zápočtu? Stačí se připravit z poznámek a skript?
Control

Re: Snadno nahlédneme...

Příspěvek od Control »

to Janoro:
Mrkni na jeho web, jsou tam rozumne rozepsane pozadavky, vcetne dukazu, ktere chce.
bajeluk
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 15
Registrován: 20. 8. 2007 16:49
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Reichenberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Snadno nahlédneme...

Příspěvek od bajeluk »

Zdarec,

v zasade souhlasim s kaktusem. Obcas clovek kouka na jednu rovnost v nejakych trivialitach treba ctvrt hodiny (dukaz vlst. pseudokomplentu, alter. definice galois. adjunkce...), nez mu to docvakne... a presne stejne se mi to stava nejcastejc v celkem jednoduchych vetickach nebo pozorovanich apod. No, tak to proste je a co sem tak pochytil na dnesni zkousce, tak to tak p. Pultr dela zamerne :x abychom se trosku pocvicili...

Ja sem to vyresil tak, ze sem se nektery veci, ktery sem usoudil, ze maj nizkou pravdepodobnost vyskytu u zkousky, proste odmitnul ucit. Nahral jsem do studnice

Kód: Vybrat vše

/afs/ms/doc/vyuka/Studnice_Vedomosti/Matematicke struktury/bajeluk_vytah
svuj nascanovany vytah toho, co sem povazoval za vhodny se naucit. Abych prezil uceni na zkousku mi takovadle redukce prijde jako nutnost, na druhou stranu, pak sem horel na tech "jednoduchych vecech" jako treba v pseudokomplementech (a ^ b)** = a** ^ ** nebo dukazu 5-tinasobne ekvivalentni definice spojitosti v topol. prostorech. Presto, kdybych mel v hlave to co na tech papirech, asi bych to uhral na dvojku tim, ze bych zaperlil treba s Alexandrem nebo Birkhoffem (moznost byla, ale nezaperlil ;)

Na druhou stranu musim uznat, ze vuci tomu, co si pamatuju z Analyzy III s p. Pultrem (tj. cca 5 let zpatky:) jsou skripta na Mat. struktury jeste pomerne slusne a v zasade vsechno tam je vysvetlene a je jen otazkou casu, kdy to clovek pochopi. K tomu dve veci
1) casu je potreba docela dost, za 4 dny se to normalni clovek nenauci (min. mi prijde tak 6), mozna tak bez dukazu, ale to jde pak ta zkouska udelat na trojku jen teoreticky, protoze mi prijde, ze se p. Pultr stejne vzdycky na nejakej "jednoduchej" zepta.
2) prednasky p. Pultra mi nikdy nesedly, prave jeho snaha, aby vsichni vsechno chapali uz na prednasce, se mi zda dost spatna, odvadejici od systematicnosti a dobreho vysvetleni zakladnich veci, ale to je jina kapitola. Ocenuju jeho snahu, ale vysledek je pro me spatny.

No nic, to sem se nejak rozepsal. Preju hodne zdaru!
kaktus64
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 22
Registrován: 3. 6. 2008 10:42
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Snadno nahlédneme...

Příspěvek od kaktus64 »

otázka 1: Vie niekto poradiť ako to teda je s tou jednoduchou nerovnosťou v (a ^ b)** <= a** ^ b** ?
otázka 2: Ako je to na skúške s Birkhoffami? Znenie oboch a dôkaz len toho z filtrami a ideálmi? Bolo by fajn...
bajeluk
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 15
Registrován: 20. 8. 2007 16:49
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Reichenberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Snadno nahlédneme...

Příspěvek od bajeluk »

ad otazka 1: no, vida, a sme presne u toho! Ted tady nad tim 1/4h premejslim a nic :lol:
ad otazka 2: myslim, ze je celkem zrejmy, ze jde hlavne o dukaz Lemmatu 3.4. Veta 3.5 uz je jen detail.
Triebenekl
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 10
Registrován: 5. 2. 2007 20:55
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Snadno nahlédneme...

Příspěvek od Triebenekl »

kaktus64 píše:otázka 1: Vie niekto poradiť ako to teda je s tou jednoduchou nerovnosťou v (a ^ b)** <= a** ^ b** ?
Už se to tu na fóru řešilo a vyřešilo (je to asi sedmá reakce ve vláknu): http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=209&t=3265
kaktus64
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 22
Registrován: 3. 6. 2008 10:42
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Snadno nahlédneme...

Příspěvek od kaktus64 »

dík
huuu

Re: Snadno nahlédneme...

Příspěvek od huuu »

Je to apokalypsa :)
Odpovědět

Zpět na „MAI064 Matematické struktury“