[Zk] 19.03.2014

Prohloubení poznatků z bakalářského kursu Pravděpodobnost a statistika a jejich rozšíření o základy dalších disciplín teorie pravděpodobnosti, zejména o teorii a využití Markovových řetězců, teorii front, teorii spolehlivosti a teorii informace.
Uživatelský avatar
Davpe
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 98
Registrován: 22. 9. 2010 16:07
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

[Zk] 19.03.2014

Příspěvek od Davpe »

Otázky šly od začátku, takže já jsem dostal šíření virů a kolege vedle příklad z rekurentních jevů (myslím že to bylo něco jako čekání na NZNZNZ).

Napsal jsem k tomu všechno ze tady již zmiňovaných skript Náhodné procesy z PřF Ostrava z kapitoly větvící se procesy kromě důkazů, rozptylu a odvození pravděpodobnosti extinkce. Plus jsem napsal slovní důkaz že P_{n+1}(x) = P(P_n(x)) = P_n(P(x)) jak to tam mají.
Celé se to vešlo na jednu A4. Antoch si to přečetl a nebyl z toho nijak nadšený. Usoudil, že jsem se to celé naučil nazpaměť a že mi dá za úkol ještě dokázat že:

vytvořující funkce S_N = X_1 + X_2 + ... + X_N je B(A(x)) kde
A(x) je vytvořující funkce X_i
B(x) je vytvořující funkce N

tedy to co se v tom důkazu používá.

To jsem nevěděl, tak jsem se to snažil vymyslet. Vzpomněl jsem si na hroznýše a rozepsal jsem to větou o úplné pravděpodobnosti, ale pak jsem nějak nevěděl co s tím. Antoch se na to podíval, říkal že jsem na to šel správně, udělal dva další kroky, pak už to šlo lehce vidět tak ten poslední krok nechal udělat mě. Pak si vzal index a dostal jsem... za 2. Takže když se to naučíte nazpaměť tak to je blbě a když se to pokoušíte vymyslet na zkoušce (a nedejbože to nedopočítáte) tak to je evidentně blbě taky :D

Jinak na přednášky/cvika jsem nechodil, učil jsem se ze skript výše, ze studnice a co jsem kde našel. Například hezky vysvětlenou definici Isinga jsem našel v kapitole 1 - The Ising model, do 16. strany včetně. A taky pěknou aplikaci Isinga na odstranění šumu jsem našel tady. Obojí hodím na studnici.
Odpovědět

Zpět na „MAI060 Pravděpodobnostní metody“