Zk 20.1.2009

Prohloubení poznatků z bakalářského kursu Pravděpodobnost a statistika a jejich rozšíření o základy dalších disciplín teorie pravděpodobnosti, zejména o teorii a využití Markovových řetězců, teorii front, teorii spolehlivosti a teorii informace.
cunav5am
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 6. 2007 09:37
Typ studia: Informatika Mgr.

Zk 20.1.2009

Příspěvek od cunav5am »

Nevím jak ostatní, ale já dostal překvapivě jednoduchou otázku (možná to bylo tím, že si Antoch pamatoval, že jsem byl aktivní na cvičení).

Šlo o součet N diskrétních náhodných veličin X1, X2, ..., XN - jaké to má rozdělení a jak se to liší když N není konstanta, ale diskrétní náhodná veličina. Stačilo to jednoduché odvození (vizte krajtu a její vajíčka) pro obecná rozdělení - vyjde, že vytvořující funkce výsledku je rovna složení vytvořujících funkcí N a Xi. Pak se ještě ptal na nějaké drobnosti okolo vytvořujících funkcí - proč a jak je používáme, k čemu jsou dobré, atd. Sice jsem v tom důkazu měl drobnou chybu, ale společně jsme to doladili :) Zbylý čas (kolega, který začínal přede mnou ještě na papír nějakou teorii, asi o MŘ) pak vyplnil diskusí o problému z posledního cvičení :D

Takže přestože ráno jsem to neviděl moc růžově, dopadlo to výborně: Nějak jsem si to totiž spletl s jinou zkouškou a myslel, že to začíná v 9:00 v S11. Když jsem pak v 9:10 prošel celou Malostranskou budovu, bylo mi jasné, že jsem se mýlil. Bohužel lab byl zavřený :!: a pokud jsem narazil na spolužáky s NB, tak byli bez internetu... zachránila mě knihovna - tam jsem zjistil, že zkouška začala v 8:00 v K154 (datum jsem kupodivu trefil). Naštěstí ještě Antoch ani do půl desáté všechny přede mnou nevyčerpal :D
Odpovědět

Zpět na „MAI060 Pravděpodobnostní metody“