12.1.

gerund
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 39
Registrován: 8. 6. 2006 10:09

12.1.

Příspěvek od gerund »

1) G je grupa a H<=G. Dokazte, ze levy a pravy rozklad podle H maji tyz pocet prvku. Uvedte priklad ze tyto rozklady jsou obecne ruzne.

2) G je grupa. Dokazte, ze mnozina vsech prvku g (z G) jejichz orbity pri akci G na sobe pomoci vnitrnich automorfismu jsou jednoprvkove, tvori normalni podgrupu v G.

3) Necht K je komutativni teleso a G je graf (obrazek grafu: u --> v --> w; a jeste jedna sipka z u do w).
Urcete K-dimenzi algebry cest R:=KG. Urcete K-dimenzi leveho idealu Rw a praveho idealu wR.

4) Necht n>1 prirozene. Popiste vsechny prvoidealy v okruhu Zn (="zbytky modulo n").

5) Necht D je diagram v kategorii K. Definujte pojem limity D v K.

body: 7,6,7,7,5
jednicka:24+, dvojka: 18-24, trojka: 12-18 (max. 32)

opravovat to bude zemlicka, coz by melo byt fajn - opravuje vzdycky rychle a pry mirne.

casu se mi zdalo dost (hodina)

Muj dojem z pisemky: Jednoduchy. Na zkousku se nevyplati ucit slozitejsi veci, da se to naucit cely za dva dny. (kdyz teda clovek ma alespon predstavu o tom co to je okruh a grupa) ... ale jeste nevim jak jsem dopadl, takze "nechval dne pred vecerem" ...
sadda
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 62
Registrován: 22. 3. 2006 12:32

Příspěvek od sadda »

Jeste bych napsal vysledky:

1) Veta je ve skriptech, jako priklad lze volit grupu permutaci na mnozine {1,2,3}, kde si za podmnozinu beru identitu a transpozici (1,2).

2) Mnozina prvku, ktere maji jednoprvkove orbity, je presne centrum, takze stacilo dokazat, ze centrum je podgrupa, a ze je normalni.

3) Dimenze algebry cest je rovna poctu cest (kde za cestu povazuju i vrchol, cestu delky 0). Cest je dohromady 7, coz je tedy i dimenze. Pokud chci, aby Rw bylo ruzne od nuly, pak r musi zacinat ve w, takze Rw=Kw, kde K je prvek telesa, dimenze je jedna. Podobne se zjisti, ze dimenze wR je 4.

4) Vyslo to p*Z_n, kde p je prvocislo, ktere deli n (a je ruzne od n). Nevim, proc to muis byt prvocislo, ale rikal to Trlifaj... To Trlifaj nerikal, ale myslim, ze p muze byt i nula.
Uživatelský avatar
ivo_svk
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 48
Registrován: 27. 3. 2006 17:03
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Hvězda 1/58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivo_svk »

len tak mimochodom v sise uz su vysledky...
sadda
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 62
Registrován: 22. 3. 2006 12:32

Příspěvek od sadda »

Psal jsem Zemlickovi, at mi posle body a odepsal mi, ze mi zapomnel zapocitat jeden priklad a mam o znamku lepsi:) Omlouval se, ze se snazil to dat na SIS co nejrychlejc a tak tam mozna budou jeste nejaky chyby, ale slibil, ze vsechny pisemky jeste jednou projde.

Pokud chcete pisemku videt, muzete zitra prijit v 10:45 na katedru algebry (popr. od 11:00 do cca 13:30 a od 14:00 do cca 18:30 do K3, ale ty pisemky si mozna s sebou nevezme (zkusit ho mailem poprosit, at si je tam vezme)), pak psal, ze bude na Karline jeste ve stredu kolem 12:45.
esk
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 6. 2006 12:06

Příspěvek od esk »

a vy mate na sisu znamku??
gerund
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 39
Registrován: 8. 6. 2006 10:09

Příspěvek od gerund »

Ja tam mam dvojku ... tak to asi nebylo tak jednoduchy :)
Jeste se na to zitra zajedu podivat. Diky saddo, zes napsal ze to jde - docela rad bych se podival co tam mam blbe ...
Odpovědět

Zpět na „Algebra“