Pravdepodobnost a statistika

Lydka

Pravdepodobnost a statistika

Příspěvek od Lydka »

Cafte.. tak aka bola skuska?
Věra

Pravdepodobnost a statistika

Příspěvek od Věra »

Tak zkouška byla hodně v pohodě, nicméně bylo to třeba umět. Chce hlavně definice (a to i hnusy v podobě podmíněné střední hodnoty pro diskrétní a spojité rozdělení apod. - na to jednoho člověka vyrazila), na důkazy se ptá jen na ty jednoduché (např. Čebyševova nerovnost), příklady nedává na přípravě vůbec, je tam jen teorie, ale dává třeba u Bayesova vzorce, ať jí to předvedeš na konkrétním příkladu. Důležité je znát ta známá rozdělení - tzn. jejich hustoty a umět odvodit stř. hodnotu a rozptyl. Na přípravě !napiš! všechno co víš, i to, na co se Tě neptá a s tou otázkou to souvisí:).
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

ahojte,tak ja som na skuske dostala exponencialne rozdelenie,kde sa pouziva a vyvodit strednu hodnotu..pyta sa dost podrobne,a este som dostala nan aj priklad...druha otazka CLV a moivre-laplaceova veta...tam som musela vediet popisat vo vzorci vsetky veliciny...ale zichova je mila,takze v pohode...vela stastia :)
Návštěvník

PAS 18.1.2007

Příspěvek od Návštěvník »

Dnes 18.1.2007 som bol na skuske z pravdepod u Zichovej. Na stole bola kopka papierikov s otazkami, jeden som si vylosoval, 20 min priprava, potom cca 20 min odpoved... Tipujem, ze otazky su na kazdy termin rovnake, ale ci moze byt vytiahnuta 1 otazka 2x v jednom termine nedokazem posudit...
Otazky:
1) definuj strednu hodnotu, rozptyl, odvod vzorce pre E(a+bX), var(a+bX), E(X+Y), var(X+Y), kde EX, EY, varX, varY su zname a a,b su realne cisla.
Nieco s odhadom (asi parametru strednych hodnot)... Na konci otazka Je tento odhad nestranny?
2) definuj konvergenciu v pravdepodobnosti a napis Bernouliho zakon velkych cisel.

Ad 1) definiciu som napisal EX=..., varX=...;
miesto odvadzania som rovno napisal comu sa to rovna a potom som odvodil var(a+bX) a var(X+Y);
ten odhad som vobec nevedel (asi preto, ze som tu kapitolu ani necital), tak mi chcela pomoct roznymi navadzajucimi otazkami, ale ja som sa nedal :) Nakoniec to povedala za mna (a prejavilo sa to na znamke)...

Ad 2) definicia v pohode, ZVC som napisal (obecny) Slaby ZVC, ale Bernouliho (tj spec pripad toho co som napisal pre binomicke rozdelenie) som nevedel => otazky => nieco som zosmolil...

Vysledok: 3
Dojem: bola to lahka otazka a trochu ma mrzi ta 3... Na druhej strane vzhladom k tomu kolko casu som tomu venoval mozem dakovat tomu nad nami, ze to dopadlo tak ako to dopadlo...
smajLiFka
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 5
Registrován: 4. 2. 2006 21:33
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

ake boLi ece otazky???

Příspěvek od smajLiFka »

Caute mohLi bz ste pjosim pjosim kto ste boLi na skuske napisat ake boLi ece otazky? ja idem tento stvrtok a dost by mi to pomohLo..diki
Kukuc

Příspěvek od Kukuc »

Vytáhl jsem si exponenciální rozdělení, co se jeho pomocí modeluje ( doba mezi 2 čas. intervaly ), odvodit jeho střední hodnotu a rozptyl - u toho stačilo jen napsat ty integrály a vědět jak nakonec vyjdou. A docela mě tam potrápila jedním příkladem právě na toto rozdělení.

Potom CLV a Moivre-Laplace...to bylo vcelku v pohodě, ono ani už nezbývalo moc času, tak jsme to tak projeli, chtěla vědět jakou to bude mít limitu při konvergenci v distribuci - nebo jak jsme si to definovali - a jaké bude mít rozdělení.

5ekl jsem toho docela hodně akorát u toho příkladu jsem se zasekl. Ale i tak mě 3 překvapila, čekal jsem lepší...ale hlavně že to je... přeji hodně štěstí :wink:
lyduskag
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 17
Registrován: 7. 9. 2006 18:08

1.2.

Příspěvek od lyduskag »

Prave som sa vratila od Zichovej. Sla som v poradi druhom.
Na stole su papieriky (nevidis, kolko je na nich napisane, ake su dlhe, vsetky vyzeraju uplne rovnako).

Ja som si vytiahla pomerne v pohode otazky:
1) Definuj nezavislost nahodnych javov, nezavislych velicin. Aky je rozdiel medzi nahodnymi javmi a nezlucitelnymi javmi. Nezavislost kovariance a strednej hodnoty.
2) Nahodny vyber X1,.. Xn z N(ni, sigma^2). H0: sigma^2 = (sigma0)^2. Obojstanna alternativa.

1) napisala som jej definiciu nezavislosti javov (ze vysledok jedneho neovplyvni vysledok druheho a potom aj definiciu vzorekom). Nevedela som najprv,co je to nezavislost nah.velicin, tak som jej napisala definiciu nah. veliciny, v ramci toho som napisala definiciu borelovskej sigma algebry (pytala sa ma na definiciu sigma algebry vseobecne). Napisala co je neslucitelnost (javy su disjunktne) a vzorceky na prienik a zjednotenie u nezlucitelnych a nezavislych javov. Pytala sa ma, ako obecne vypocitam zjednotenie javov. U nezavislosti nahodnych velicin odo mna chcela definiciu (ze H(x,y)=F(x).G(y) kde F(x) je distribucna hodnota nahodnej veliciny X a G(Y) je distribucna hodnota y). Pytala sa ma na definiciu distribucnej hodnoty.
U nezavislych velicin som este mala napisane vzorce, ze cov(X,Y)=0 a var(X+-Y)=var(X) + var (Y). Chcela este vediet, ako vseobecne znacime var(X+Y). Ked chcela vediet, ako definujeme nezavislost strednej hodnoty, tak som chvilu vahala, potom mi povedala, ze amm si rozpisat kovariance.. tak som to rozpisala a teda hned napisala, ze EX.Y - EX.EY a kedze viem, ze kovariance je 0, tak som jej hned napisala, ze EX.Y sa musi rovnat EX.EY
Za tuto ulohu som tam bola asi 20 minut a zodpovedala som jej vsetky otazky, ktore mi polozila.. takze povazovala to za dobre.. (myslim, ze este sa ma pytala na veci, co neboli v zosite, a nejak som to povedala)

2) Napisala som jej ako teda zaznacime obojstrannu alternativu.. Napisala som jej tiez, ako by vyzerala jednostranna alternativa. Napisala som jej definiciu chyby 1. druhu a chyby 2. druhu, kritickeho oboru, co je hladina alfa. Potom som jej napisala ako vyzera kriticky obor prave u toho, co som mala v zadani (musela som si domysliet, ze je to test na rozptyl, ale to sa da, pretoze v zadani je napisane ako vyzera H0). Ale nebol uplne uplny, len na pol.. zabudla som jej napisat aj druhu nerovnost, ze je to mensie ako chi kvadrat z alfa pol.. Pytala sa ma, ako vyzera vyberovy rozptyl (ktory sa pouziva v tejto hypoteze).
Vsetky otazky som zodpovedala relativne dobre, az na chybu v kritickom obore, ktory nebol na 100 percent. Takze tuto ulohu povazovala na pol.

Potom sa pozrela, na popisane papiere a vyslovila verdikt.
A dostala som za 2.
Odpovědět

Zpět na „Předměty finanční matematiky“