Kucera - 24. 1.

Základy lineární algebry (vektorové prostory, lineární zobrazení, řešení soustav lineárních rovnic, matice).
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Kucera - 24. 1.

Příspěvek od HonzaK »

Ja jsem dostal:

1) vztah (s dukazem) mezi det(A) a det(A transp.)
2) znamenko slozene permutace

Co sem slysel pri zadavani otazek ostatnim lidem, tak nekolikrat dal Choleskeho rozklad, parkrat take Gaussovu eliminaci a obcas nejakou tu definici (treba vektoroveho prostoru nebo lin. zobrazeni). Docela casto daval i Steinizovu vetu o vymene.
Uživatelský avatar
Ellrohir
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 21. 12. 2007 13:29
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kucera - 24. 1.

Příspěvek od Ellrohir »

jj...já sem měl Choleskeho rozklad (opět) a (opět :D ) sem ho moc neuměl - udělal sem několik chyb ve formální definici a pak sem ani neuměl dokázat, že to platí...pak přišly otázky jako "tak ta dolní trojúhelníková matice s kladnými prvky na diagonále je jenom jedna. ale kdybych nechtěl, aby tam byly jenom kladné prvky, nemohlo by jich být víc?" tak to sem taky neměl ani páru...pak došlo na to, abych zjistil a dokázal čemu se rovná A transponováno krát B transponováno (protože to figurovalo v tom důkazu ke Choleskému rozkladu a já to samozřejmě řek špantě) a když se mi to po půlhodině povedlo sepsat a ukázal sem mu to, tak mi dal trojku :)

čili ten, kdo aspoň něco napíše a řekne (byť polovinu blbě), tak by tu zkoušku měl udělat
in5inity
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 39
Registrován: 12. 1. 2008 10:40
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Kucera - 24. 1.

Příspěvek od in5inity »

Můži se zeptat co to má být ta otázka Znaménko složené permutace? Je to v Rohnovi? Díky..
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Kucera - 24. 1.

Příspěvek od hippies »

co by to asi tak mohlo byt? ..
mam permutace π se znamenkem x:=sgn(π) a ρ se znamenkem y:=sgn(ρ)
ukol: sgn(π ∘ ρ) jako funkce x a y
hint: x+y to neni
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kucera - 24. 1.

Příspěvek od HonzaK »

Jeste vetsi hint: je to x*y :)

Jinak v Rohnovi to myslim primo neni, ale je tam o znamenku permutace, o znamenku transpozice (ze je to -1) a take o tom, ze provedenim patricneho
poctu (napr. n) transpozic se da ziskat libovolna permutace, jeji znamenko pak je (-1)^n, coz je v podstate ono. Zacina to na slidu 287 (kapitola Determinanty).
Primo dukaz pro sgn sloz. permutace ukazoval Kucera na prednasce, ten dukaz byl celkem pekny, ja se to ucil prave z toho, tak pokud to nemas, tak doporucuji od nekoho sehnat (prip. muzu nascanovat sve poznamky :wink: ).
Uživatelský avatar
Donarus
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 30. 9. 2007 12:40
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Kucera - 24. 1.

Příspěvek od Donarus »

ty sis dokazal delat smysluplne poznamky od kucery na prednaskach ? :D
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kucera - 24. 1.

Příspěvek od HonzaK »

Donarus píše:ty sis dokazal delat smysluplne poznamky od kucery na prednaskach ? :D
No, pravda, jak ceho, ale tohodle dukazu zrovna jo... :D
Uživatelský avatar
Donarus
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 30. 9. 2007 12:40
Typ studia: Informatika Mgr.

Re: Kucera - 24. 1.

Příspěvek od Donarus »

wow tak to teda zavidim :D :D :D to ja jsem nedokazal ani jednu prednasku neusnout :D :D
Odpovědět

Zpět na „MAI057 Lineární algebra I“