Příklad do prologu

Přednáška je věnována neprocedurálnímu programování. Většina semestru je věnována programování v jazyku Prolog, ve kterém studenti i ladí zápočtové programy. Informativně se studenti seznámí i s jazykem LISP a neprocedurálními částmi programovacích systémů.
wweennddeell
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 6. 2010 22:12
Typ studia: Informatika Bc.

Příklad do prologu

Příspěvek od wweennddeell »

Dobrý den,

potřeboval bych pomoct naprogramovat úlohu v prologu. Hledal jsem nějaké řešení na internetu, ale nic jsem nenašel a absolutně si s tím nevím rady.

Úloha zní takto: Na vstupu je zadán graf, který obecně není stromem. Napište program v jazyce Prolog, který vytiskne pro zadaný uzel grafu všechny cykly grafu, jichž je daný uzel prvkem.

Budu rád za každou Vaši pomoc...
H8me

Re: Příklad do prologu

Příspěvek od H8me »

Zdarec,
co to to ? Je to pre orientovany graf.

Kód: Vybrat vše

%graf je zoznam hran v tvare h(X,Y)

vsetkyCykly(Hrany,X,Out):-findall(C,(cyklus(Hrany,X,X,[],C),length(C,Len),Len > 1),Out).

cyklus(_,X,X,Akum,Akum).
cyklus(Hrany,X,Y,Akum,Out):-member(h(Y,N),Hrany), not(member(N,Akum)), cyklus(Hrany,X,N,[N|Akum],Out).
wweennddeell
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 6. 2010 22:12
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Příklad do prologu

Příspěvek od wweennddeell »

Díky moc za snahu. Ten prolog je pro mě kámen úrazu.

Jestli sem to dobře pochopil, tak mám například tyto hrany:

h(b,c).
h(f,c).
h(g,h).
h(d).
h(f,b).
h(k,f).
h(h,g).

Co mám teda napsat za vstupní podmínku, aby mi prolog vypsal všechny cykly třeba uzlu f (i když v tomhle příkladu je pouze jeden cyklus).

Řešení sem našel na téhle stránce: https://prof.ti.bfh.ch/hew1/informatik3/prolog/p-99/ .Příklad P82 by měl být přesně ten, co hledám, bohužel vůbec nevím jak ten program mám z toho sestavit.
H8me

Re: Příklad do prologu

Příspěvek od H8me »

Neviem co ma vyjadrovat h(d) ale ked to preskocim tak dotaz pre tvoj priklad by vyzeral takto:

vsetkyCykly([h(f,c),h(g,h),h(f,b),h(k,f),h(h,g)],f,Out).

Out je volna premenna, ta vrati zoznam cyklov.

A to riesenie co si postol funguje na tom istom principe, tiez vyhladava cesty v grafe zo zaciatkom aj koncom v tom istom bode.
Andrew24

Re: Příklad do prologu

Příspěvek od Andrew24 »

Mohl by mi prosím někdo poradit jak by to vypadalo kdyby se měly na konci vypsat všechny cykly jichž daný uzel neni prvkem? díky
Odpovědět

Zpět na „PRG005 Neprocedurální programování“