Obtiznost zkousek

Vše co není uvedeno jinde
Uživatelský avatar
Martin
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 330
Registrován: 19. 2. 2005 20:23
Typ studia: Matematika Ph.D.

Re: Obtiznost zkousek

Příspěvek od Martin »

Petrik píše: Netuku jsem nemel, z tveho popisu jsem usoudil, ze to je spravny clovek. Mel me mit na funkcionalku, proto jsem si ji ostatne nezapisoval v zime, protoze na jeho pedagogicke schopnosti jsem slysel samou chvalu. Ale bohuzel, casy se meni, budu mit Holickeho. Takze jsem si to klidne mohl zapsat v zime :-)
Nechápu, co všichni mají proti Holickému. Já jsem ho měl tenhle semestr na cvičení z FA a přednášku z topologie. Přednáška byla výborná, i když uznávám, že to cvičení mohlo být o něco lepší. Ale ani to nebylo špatné, akorát se měl smířit s tím, že naše skupina je mimořádně neaktivní a neztrácet čas neustálo snahou vyrazit z nás nějakou činnost :D . Taky jsem ho měl v prvním semestru na MA a ta přednáška byla precizní. Kromě toho byl i hodný letos u zkoušky z topologie. Akorát jednou mě vyděsil, když se mě na něco zeptal a já jsem po chvilce přemýšlení zjistil, že nemám clue. Nakonec se ale ukázalo, že on to neví taky a že to jen nadhodil jako zajímavé téma k zamyšlení. :D Taky se mě ptal na něco, co jsme podle něj měli umět ze cvičení, ale když jsem mu po pravdě řekl, že jsme to tam nedělali, tak to přijal bez diskuzí a bez toho, aby mi to zhoršilo známku.
"Endure. In enduring grow strong."
Petrik
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 67
Registrován: 21. 6. 2005 10:05
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Obtiznost zkousek

Příspěvek od Petrik »

Martin píše: Nechápu, co všichni mají proti Holickému.
Martine, ty, podezírám tě že z vlivu pana Zajíčka, slovo precizní považuješ za synonymum kvality, já opět nesouhlasím..
Jinak proti Holickému nemám nic, kromě toho, že mám jeho bundu už patnáct let obtisknutou na topení :-D, ale Netuku jsem chtěl.

Sorry, už jsem uplně OT.
If the facts don't fit the theory, change the facts.
sadda
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 62
Registrován: 22. 3. 2006 12:32

Příspěvek od sadda »

Tak udelam maly zhodnoceni zkousek a predmetu:

<B>Algebra (Trlifaj)</B>
Spolubydlici o nem rikal, ze na algebu se musi mit talent a asi ma pravdu. Zatimco pod pojmem funkce si kazdej neco predstavi, tak leva rozkladova trida uz muze znamenat pro dost lidi problem. Jinak zkouska fraska, priklady stejny jako minulej rok. Pokud by se nekdo naucil priklady, co meli dnesni tretaci, tak mu to na zkousku bohate stacilo.

<B>Numerika (Haslinger, Feistauer)</B>
Jako jeden z malo (aspon, co jsem slysel) povazuji numeriku za zajimavy predmet. Myslim, ze nezajem u ostatnich zpusobil Haslinger svojim stylem a schopnosti prednaset, ktera je bohuzel velmi mala. Zkouska skoro stejna jako algebra.

<B>Analyza (Vesely)</B>
Nejdulezitesi predmet, ktery mame. Sice nekdo psal, ze vsechny predmety jsou rovnocenne, ale analyzu mame sest semestru a trebu numeriku jenom jeden. Styl prednasejiciho mi vubec nevyhovuje. Prislo mi, ze jsem jeli strasne pomalu a pripravenost nebyla taky zrovna nejlepsi (celou jednu hodinu musel odprednaset znova, protoze to nikdo nepochopil).
Zkouska byla katastrofa. Meli jsme sest uloh, tri teoreticke a tri priklady. Prvni teoreticka byla definice, druha pouhe formulovani tezsi vety se vsemi predpoklady (implicitni funkce, multiplikatory, ...) a posledni dukaz trivialniho tvrzeni. Zatim byli ctyri terminy a ve trech z nich byl dukaz na min nez pet radku (M-test, parcialni derivace jsou spojite (omezene), pak f spojita). Ten posledni byl o neco delsi, ale idea byla jednoducha a zbytek bylo rozepisovani. Priklady pak byly dlouhe, ale povetsinou jednoduche.

<B>Mira a integral (Netuka)</B>
Jedina ustni zkouska. Pokud clovek neco nevedel, tak se v tom Netuka zacal stourat a myslim, ze todle dost lidi tak rozhodilo, ze kdyz jim nakonec dal zachrannou otazku, tak byli tak mimo, ze nebyli schopni odpovedet, i kdyz za nornalniho stavu by to zvladli. Presto povazuju tuto zkousku za nejlepsi, protoze Netuka se na detaily opravdu ptal a myslim, ze u dosti lidi prisel na to, ze to nechapou, i kdyz ten dukaz vypadal na prvni pohled dobre.
sadda
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 62
Registrován: 22. 3. 2006 12:32

Příspěvek od sadda »

Predchozim prispevkem jsem se dostal i k problematice ustnich a pisemnych zkousek. Mam radsi pisemne, na druhou stranu ale myslim, ze ustni by meli byt pouzivany daleko casteji nez jsem pouzivany ted. Jedinou vyhodu pisemnych zkousek vidim v tom, ze jsou rychlejsi pro studenty (pro ucitele uz asi ne, protoze to musi i opravovat). Pokud se udela ustni zkouka tak, ze se nazene hodne lidi do tridy, da se jim prace na hodinu a pak se zacne nekolika
ptat, tak to simuluje pisemnou zkousku, ale profesor pak muze rozpitvavat ty detaily, o kterych si mysli, ze student neumi.
Pri zkousce z numeriky jsme dostali jeden z nejtezsich dukazu (metoda je konvergentni, pak je stabilni (konzistentni)). Jeden dukaz jsem neumel skoro vubec, u druhyho jsem si pamatoval pribliznej postup, ale uplne jsem se do toho v prubehu zamotal, ze jsem nakonec vubec nevedel, co delam. Skoncilo to tak, ze jsem tam napsal par veci, ktery jsem si z dukazu pamatoval a dostal jsem za to osm bodu z deseti. Pokud by byla zkouska ustni, rek by mi, at mu neco vysvetlim a ja bych pravdepodobne mlcel...

Taky si myslim, ze uroven prednasek (a tim i studentu) klesa, ale pri takove urovni zkousek, divite se tomu nekdo?
Uživatelský avatar
Martin
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 330
Registrován: 19. 2. 2005 20:23
Typ studia: Matematika Ph.D.

Re: Obtiznost zkousek

Příspěvek od Martin »

Petrik píše:Martine, ty, podezírám tě že z vlivu pana Zajíčka, slovo precizní považuješ za synonymum kvality, já opět nesouhlasím..
No neřekl bych zrovna "synonymum". Ale považuji to za jednu z nutných podmínek. Je ale pravda, že dlouhodobě se mi nejvíce líbí ty precizní přednášky. Například Spurný, Lávička, Simon i výše jmenovaní ( :D ) odvádějí při přednáškách precizní výkony a dle mého názoru i kvalitní. Naopak kdykoli byla nějaká přednáška (nebo cvičení) ze strany učitele odfláknutá, tak jsem tomu moc nerozuměl a tím pádem mě to ani nebavilo.
"Endure. In enduring grow strong."
Docik
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 21. 2. 2006 19:26

Příspěvek od Docik »

Několikrát se tu objevil názor, že úroveň studentů/přednášek/zkoušek klesá. Zajímalo by mě, s čím současný stav srovnáváte. Protože přednášky prof. Jarníka asi nezažil nikdo z nás :)
gerund
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 39
Registrován: 8. 6. 2006 10:09

Příspěvek od gerund »

Nesrovnavam - jenom konstatuju ze tomu neverim. Muj osobni nazor je, ze takhle je system vstricnejsi vuci tem co nejsou tak silni psychicky.
Coz ovsem ma za dusledek, ze kdo je naopak psychicky silny (anebo komu je skola ukradena ...) z teto vstricnosti tezi a je lehke toho zneuzivat - opet dle meho skromneho nazoru.
Nesnazim se srovnavat stav tehdy a ted, snazim se ukazat na dve moznosti jak se da "MFF zivot" ridit - a snazim se ukazat pro a proti (protoze se mi zda ze je moc zveliceno proti, ukazuju i pro).

Moderni "sede videni" :)
gerund
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 39
Registrován: 8. 6. 2006 10:09

Příspěvek od gerund »

sadda píše: <B>Analyza (Vesely)</B>
Nejdulezitesi predmet, ktery mame. Sice nekdo psal, ze vsechny predmety jsou rovnocenne, ale analyzu mame sest semestru a trebu numeriku jenom jeden...
Vidis, takhle jsem na to nepomyslel - uz teda chapu a priznavam ze mas pravdu.
sadda
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 62
Registrován: 22. 3. 2006 12:32

Příspěvek od sadda »

Docik píše:Několikrát se tu objevil názor, že úroveň studentů/přednášek/zkoušek klesá. Zajímalo by mě, s čím současný stav srovnáváte. Protože přednášky prof. Jarníka asi nezažil nikdo z nás :)
Nesrovnavam to s nicim, ale vim, jak prednasi treba pan Vesely a jak vypadaji zkousky u Bicana, Feistauera a dalsich.
Uživatelský avatar
ivo_svk
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 48
Registrován: 27. 3. 2006 17:03
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Hvězda 1/58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivo_svk »

sadda píše: Nesrovnavam to s nicim, ale vim, jak prednasi treba pan Vesely a jak vypadaji zkousky u Bicana, Feistauera a dalsich.
Kedze vsetci traja su priblizne rovnaka generacia (napr. doc.Vesely skoncil mff v roku 62 a prof. Feinstauer v roku 65) tak absolutne nerozumiem ako suvisi ich rozdielny styl skusania s upadanim resp. neupadanim mff?
Mozno maju niektori ludia pocit ze mff upada iba preto, ze o tejto skole sa hovori, ze je extremne tazka a skoncit ju moze naozaj iba genius a zrazu ked clovek nastupi na skolu tak zisti, ze ked sa bude poctivo ucit tak sa to da...
Uživatelský avatar
Martin
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 330
Registrován: 19. 2. 2005 20:23
Typ studia: Matematika Ph.D.

Příspěvek od Martin »

No, možná bych tu měl zopakovat, že tu teorii s úpadkem jsem si já nevymyslel. Například Pick to považuje za zřejmý fakt. Nevyplývá to ale jen z toho, co si myslí Pick a další členové KMA. Jde taky o to, že jednak dlouhodobě klesá zájem o "technické obory" a jednak v příslušných ročnících klesala porodnost, a tak je čím dál méně z čeho vybírat. Konkrétně na matematice jsou tyto dva faktory spíše okrajové, protože nejpodstatnějším vlivem snižujícím průměrnou úroveň matiků je odliv kvalitních mozků do informatické sekce. Dneska většina lidí s dobrým logickým myšlením preferuje hrát si s počítačem před unuděním se xmrti nad kupou vzorečků. Je sice fakt, že ty nejgeniálnější mozky stále dávají přednost matice, ale většina těch hodně dobrých je asi na informatice.

Abych poněkud podpořil svá tvrzení, prošel jsem si výroční zprávy MFF za posledních 10 let. V těch nejstarších jsem nenašel údaje o počtu přihlášek, nicméně i následující drobný přehled podá dostatečnou představu, o čem tady mluvím:

Nejprve počty přihlášek do bakalářských studijních programů v pořadí F, I, M; poslední údaj je celkový počet přihlášek:
2005 - 303 - 736 - 546 - 1913
2004 - 375 - 975 - 549 - 2231
2003 - 355 - 1058 - 579 - 2315

V dřívějších letech se nezačínalo povinně od Bc. studia, a proto jsou čísla mnohem menší; první tři údaje budou nyní počty přihlášek do Mgr. v pořadí F, I, M; poslední údaj opět celkový počet přihlášek do všech programů:
2002 - 252 - 489 - 199 - 1460
2001 - 233 - 478 - 332 - 1326
2000 - 335 - 654 - 389 - 1889
1999 - 340 - 754 - 448 - 2073

Protože se během té doby změnily podmínky, čísla uvedená v prvních třech řádcích jsou vyšší (také připomínám, že jde o přihlášky do Bc.). Nicméně v obou tabulkách je patrná klesající tendence počtu přihlášek (je tam jenom jeden nepříliš výrazný vzestup).
"Endure. In enduring grow strong."
gerund
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 39
Registrován: 8. 6. 2006 10:09

Příspěvek od gerund »

podle danych cisel a podle nazoru lidi kteri maji s MFF nejakou tu zkusenost uznavam ze muze klesat uroven MFF
skoda ze se zatim neda zjistit kolik procent z lidi co prestali prvak (v letech po zmirneni pozadavku) pokracuje v doktorandskem studiu - to uz by podle mne mohlo neco rict o vztahu mezi obtiznosti studia a urovni skoly ...
Medved
Admin(ka) level I
Příspěvky: 168
Registrován: 30. 5. 2006 21:18

Příspěvek od Medved »

Ja mam zpravy hlavne z informy, ale predpokladam, ze pro mat. je to to stejne...

Je to take tim, ze
1) stat pozaduje vetsi pocet vysokoskolsky vzdelanych lidi
2) skola dostava penize za pocet studentu
3) studium se rozdelilo na Bc., a Mgr. a je potreba aby minimalne Bc v CR rapidne pribylo, zejmena na technickych oborech. Priznavam, ze matfyz neni uplne technika, ale je spis technika, nez humanitni skola
Uživatelský avatar
ivo_svk
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 48
Registrován: 27. 3. 2006 17:03
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Hvězda 1/58
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivo_svk »

Tie cisla mozu nieco naznacovat ale ako hovori gerund, podstatnejsi by podla mna bol pomer prijati studenti/promovani studenti resp. pomer prijatych a tych co pokracuju na doktoranskom.
Uživatelský avatar
Martin
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 330
Registrován: 19. 2. 2005 20:23
Typ studia: Matematika Ph.D.

Příspěvek od Martin »

Jako kdyby nebylo jiného argumentu než těch čísel, tak bych souhlasil, že "můžou něco naznačovat". Ale v kombinaci se všemi ostatními výše jmenovanými faktory (nevyjímaje samozřejmě těch tří posledních od Medvěda) bych řekl, že už je to víc než jenom náznak. Myslím, že se to pomalu začíná blížit spíš důkazu - přinejmenším v soudním slova smyslu.
"Endure. In enduring grow strong."
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“