Principy počítačů a operačních systémů

Vše co není uvedeno jinde
Beny

Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od Beny »

Ahoj!
Na dnešní písemce z principů jsme měli následující příklad o výpadcích stránek:
Máme adresový prostor o rozsahu 2 na 36. Stránky mají velikost 4KiB. Každá položka stránkovací tabulky má velikost 64 bitů. Má se provést následující operace:
Instrukce o velikosti 2B přesune data o velikosti 4MB. Jaký je maximální počet výpadků stránek během této operace?
Já jsem došel k číslu 2066. Můj postup ve zkratce:
Tabulka stránek je uložena v rámci 4KiB. Tedy tam může být maximálně 4KiB/64 bit=512 položek.

Instrukce maximálně ve dvou rámcích, na které jsou mapovány dvě stránky. Fyzická adresa těchto dvou rámců může být uložena ve dvou stránkovacích tabulkách třetí úrovně. Fyzická adresa těchto dvou tabulek může být uložena maximálně ve dvou tabulkách druhé úrovně. A fyzické adresy těchto dvou tabulek jsou uloženy ve stránkovací tabulce první úrovně. Tedy při načítání instrukce může dojít až k 2(rámce s instrukcí)+2(rámce s tabulkami třetí úrovně)+2(rámce s tabulkami druhé úrovně)=6.

Nyní načítání 4MB dat: 4MB dat maximálně v 1025 rámcích. Odkazy na ně maximálně ve třech tabulkách třetí úrovně. Odkazy na tyto tabulky maximálně ve dvou tabulkách druhé úrovně a odkazy na tyto dvě tabulky v tabulce první úrovně(zde nemůže dojít k výpadku). Tedy: (1025+3+2)*2, neboť jednou se čte, podruhé zapisuje.

Dohromady tedy máme 2060+6=2066. Ale prý to má vyjít 2063. Co dělám špatně?

Děkuji za odpověď, jdu na opravák a chtěl bych si být jistý, že jsem to pochopil.
Uživatelský avatar
rastik
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 661
Registrován: 19. 10. 2005 21:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od rastik »

Si si istý tou správnou odpoveďou? Pokiaľ tam je skutočne trojúrovňové stránkovanie, tak na inštrukciu je 6B a práca s blokom je párne (sudé) číslo. Súčet by ale nemohol byť 2063.
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od hippies »

hmm.. to zni jako silnej argument:D
Chjo, dovede te si představit svět, kde by byla každá harmonická diferenciální forma (jistého typu) nesingulární projektivní algebraické variety racionální kombinací kohomologických tříd algebraických cyklů..
QZuzka
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 209
Registrován: 2. 12. 2007 19:51
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4

Re: Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od QZuzka »

není přesné zadání.. chybí v něm, že instrukce začíná na adresách dělitelných 4, nebo tak nějak to bylo formulováno.. pak už je instrukce na 3 a vychází to 2063
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od Him »

Já si pořád myslel, že rozdíl mezi KiB a kB je, že KiB je 10^3 bytu a kB je 2^10 .. a ono je to ve dvojkovy soustave to samy.. to se pak clovek nemuze divit, ze s tim nemuze hnout.. ale tipnul jsem to spravne HOWGH :D
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Beny

Re: Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od Beny »

Ahoj!
Díky za odpovědi! Bylo to v těch instrukcích zarovnaných na adresách dělitelných 4. Pak je to fakt 3 výpadky na instrukci. Asi bych měl číst pozorněji zadání:-(
Uživatelský avatar
tutchek
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: 21. 9. 2004 00:40
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha, Bohnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od tutchek »

Him píše:Já si pořád myslel, že rozdíl mezi KiB a kB je, že KiB je 10^3 bytu a kB je 2^10 .. a ono je to ve dvojkovy soustave to samy.. to se pak clovek nemuze divit, ze s tim nemuze hnout.. ale tipnul jsem to spravne HOWGH :D
huhe???

jinak KiB = 2^10B, kB = 10^3B (jako u kilometru, 1km = 10^3m)

jak to samy? to jsou snad ruzna cisla... nebo to uz stihli zreformovat?
exAdmin. Magistr přes umělou inteligenci. Právník přes daně.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od Him »

To ano, ale to platí pro desitkovou soustavu => http://en.wikipedia.org/wiki/Byte
Nu, doufám, že jsem to nepochopil špatně :-)
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Re: Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od gASK »

2^10 = 1024 != 1000 = 10^3

I dle tvého odkazu jsou kB a KiB různá (že se v reálu nadále kB bere jako 1024 bajtů je jiná věc).

Tímto se připojuji se k davu nechápavě zírajících.
When life gives you crap, make crap golems.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Principy počítačů a operačních systémů

Příspěvek od Him »

tak se podivej na tu tabulku v tom odkaze nahore, je tam, co plati pro desitkovou soustavu a co pro dvojkovou
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“