Zk 25. 1. 2012

Zavedení základních pojmů a metod teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky a příklady jejich aplikací. Jedná se zejména o pojem pravděpodobnosti, náhodné veličiny a jejího rozdělení, nezávislosti, náhodného výběru a jeho popisných charakteristik, konstrukci odhadů, testování hypotéz, náhodné generátory. Důraz je kladen na praktické použití metod s využitím dostupného statistického software.
Vin
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 8
Registrován: 22. 6. 2009 23:58
Typ studia: Informatika Bc.

Zk 25. 1. 2012

Příspěvek od Vin »

Přikládám zadání.

Antoch nám ještě k němu sdělil, abych zde vyřídil, že lidi neustále dělají chyby v definicích sdružené nezávislosti jevů a neslučitelnosti jevů, a v rozdílech mezi nimi. (Přestože je natolik zdůrazňuje, a v případě ústní by to byla hrubá neznalost definice, kvůli které byste si zkoušku museli zopakovat)
25012012.png
tis

Re: Zk 25. 1. 2012

Příspěvek od tis »

Vyresil nekdo ten obvod? A co posledni odrazka v teorii, tam uprimne receno moc netusim co po mne chteji.
Palec

Re: Zk 25. 1. 2012

Příspěvek od Palec »

Obvod je docela fajn legrace. Otročina.

Pět přepínačů, každý má dva možné stavy, celkem tedy 2^5 = 32 stavů obvodu. Díky tomu, že přepínač má stejnou pravděpodobnost, že bude zapnutý nebo vypnutý, všechny stavy jsou stejně pravděpodobné. Zjistíš tedy, ve kterých z těch 32 stavů proud prochází a ve kterých ne.

Pokud nechceš otročit tolik, použiješ na to princip inkluze a exkluze (tak jsem to řešil já). Najdeš si ty čtyři možné cesty, po kterých signál může jít, pro každou spočítáš stavy, ve kterých je cesta průchozí, pak odečteš stavy, které jsi započítal víckrát, a tak dále podle principu inkluze a exkluze.

Když si každému přepínači přiřadíš jednu z pěti výrokových proměnných, cesta je elementární konjunkce. Chceš, aby aspoň jedna z cest fungovala, tedy mezi elementární konjunkce dáš disjunkce. Chceš zjistit počet splňujících ohodnocení takovéhle formule v DNF. :-) Je to úchylárna, ale moje první myšlenka při pohledu na tuhle úlohu byla přesně taková, a když jsem se bavil s kamarádem cestou ze zkoušky, říkal, že to s pomocí rezoluce touhle cestou upočítal.
Odpovědět

Zpět na „MAI059 Pravděpodobnost a statistika“