Domácí úloha

Zavedení základních pojmů a metod teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky a příklady jejich aplikací. Jedná se zejména o pojem pravděpodobnosti, náhodné veličiny a jejího rozdělení, nezávislosti, náhodného výběru a jeho popisných charakteristik, konstrukci odhadů, testování hypotéz, náhodné generátory. Důraz je kladen na praktické použití metod s využitím dostupného statistického software.
vidlak
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 20
Registrován: 10. 1. 2008 23:19
Typ studia: Informatika Bc.

Domácí úloha

Příspěvek od vidlak »

Ahoj všichni. Mám dotaz ohledně letošní domácí úlohy. Při simulaci mi vychází, že k dolní stanici lanovky přijde během 20 sekund (interval mezi kabinama) v první hodině průměrně 5 lyžařů, v druhé hodině průměrně 4 lyžaři a ve třetí hodině průměrně 3 lyžaři. Výsledek je, že po první hodině mi tam čeká průměrně 180 lyžařů ve frontě a lanovka jede plná 99.99% času. Pak nahoře průměrně 2 (polovina z plně obsazené kabinky :) ) pokračujou dál a ještě přibližně každých 20 sekund přijde jeden lyžař navíc. To už mi zas každých 20s jeden přebývá a při zavření ve 12:05 na horní lanovce čeká průměrně 540 lyžařů.

Na tom se přece nedá nic měřit. Všechno je pořád plný a fronty jsou nehorázný :evil:

Máte někdo "normální" výsledky?
peci1
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 86
Registrován: 21. 1. 2009 20:08
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Domácí úloha

Příspěvek od peci1 »

Buď v klidu, když si přebereš, že lanovka odveze 4 lidi za 20 vteřin, ale přijdou ti v prumeru 4 lidi za 5 vterin, tak tam proste fronty byt musi. Taky mi vychazi takovyhle hrozny cisla ;)

Edit: Ted tak koukam, ze pisu blbosti... Zadny 4 lidi za 5 vterin, ale 1.2, 1 nebo 0.8 za 5 vterin... mezi desatou a jedenactou lidi ve fronte stagnujou, protoze prichazeji stejne rychle, jako odvazi lanovka. U horni lanovky je to jina, ta je ucpana furt...
peci1
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 86
Registrován: 21. 1. 2009 20:08
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Domácí úloha

Příspěvek od peci1 »

Jinak pro ty, kdo by treba v Rku stejne jako ja tapali po nejakych uzitecnych funkcich a nemohli je najit:

* rbinom, rpois - generuje nahodne vybery zadaneho rozsahu z binomickeho/Poissonova rozdeleni
* t.test - strcite mu vektor a on vam vyplivne bodovy a intervalovy odhad jeho stredni hodnoty
* shapiro.test - vraci p-hodnotu testu s H0: "Zadany vyber pochazi z normalniho rozdeleni"
* var - spocita rozptyl (ale nevim, jestli normalni nebo vyberovy s n-1)
* hist(x,plot=FALSE)$counts - udela vam z vektoru x "histogramovy vektor" (myslim, ze vysledek je typu factor)

A malej hint, kterej mi hodne pomohl - zkuste poradne prozkoumat vztah Poissonova a exponencialniho rozdeleni ;)

Jeste jsem ale neobjevil nic na testovani nezavislosti dvou vyberu ruzneho rozsahu z ruznych populaci, coz, jak se zda, je tam taky potreba...

Muzete prispet, pokud mate nejake dalsi skvele funkce :)

PS: dlouho jsem tapal po funkci do_homework_from_statistics(year=2010), zatim jsem ji nenasel... co vy? :-D
shigy
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 1
Registrován: 2. 6. 2009 10:12
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Domácí úloha

Příspěvek od shigy »

Já myslim že minimálně by minimálně u té lanovky dole měla být fronta na konci velmi malá respektive se pohybovat blízko nuly. Protože když se podíváte na střední hodnoty těch poissonových rozdělení, tak jsou v průměru nulové (cca. jeden člověk za 5 sekund, ze začátku jich je víc a potom méně...).
peci1
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 86
Registrován: 21. 1. 2009 20:08
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Domácí úloha

Příspěvek od peci1 »

Jo, u dolni lanovky samozrejme fronta zmizi cca ve 12:00... zato u horni lanovky mi fronta mizi asi az v pul druhe :)
jirina

Re: Domácí úloha

Příspěvek od jirina »

Zdravim,

ma uz nekdo obodovany ukol? Rada bych vedela, jak moc se mam snazit, potrebuji asi 14 nebo 15 bodu. Kdyby byl nekdo tak laskavy a napsal sem, ze napr. za odevzdane 1 a, b, c, d dostal tolik a tolik, pomohlo by to.

Jinak predpokladam, ze ukol je mozne odevzdat vicekrat (pokud by mi body nestacily).

Diky za pripadne odpovedi.
Uživatelský avatar
R.U.R.
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 140
Registrován: 25. 5. 2008 18:46
Typ studia: Informatika Ph.D.
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí úloha

Příspěvek od R.U.R. »

Myslím, že ten předpoklad je dobrý, ale silně závisí na tom, jak rychle bude cvičící úkoly opravovat ;-)
JiriD
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 44
Registrován: 2. 2. 2008 09:35
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Domácí úloha

Příspěvek od JiriD »

Nemohl by někdo zvěřejnit řešení domácího úkolu z minulých let?
Aspoň bych věděl, jak zhruba má vypadat řešení.
Díky
Wenn ich morgen meinem Gott gegenüberstehe, kann ich sagen:
Ich bin unschuldig,
ich habe niemanden betrogen,
ich habe niemandem weh getan,
ausser mir selbst.

Und das wird er mir wohl verzeihen!
benny

Chyba v zadani

Příspěvek od benny »

Ahoj!
Ulohu jsem zacal resit o vikendu a podle obsahu fora to vypada, ze vsichni ostatni taky nejsou buhvijak napred, protoze nikdo se neozval, ze v zadani ulohy, konkretne v bodu 2a, je chyba. Konkretne se jedna o prvni vetu:
Navrhnite optimalnu 10-minutovu kapacitu lanovky Zahradky - Lukova tak, aby pravdepodobnost',
ze pocet lyziarov ktori dorazia za 10-minut na stanicu bol maximalne 110%
z danej 10-minutovej maximalnej kapacity
Pochyby o spravnosti zadani vyvolava uz na prvni pohled gramaticka nespravnost ve vazbe "...pravdepodobnost, ze..., bol...". Proste chybi omezeni na nejakou hodnotu pravdepodobnosti, pravdepodobne tam melo byt neco jako ze chci, aby "PRAVDEPODOBNOST, ze pocet lyzaru, kteri dorazi za 10 minut, prekroci 110% kapacity, BYLA nejak omezena".

Mozna jste si toho take uz vsimli a upozornili cvicici, kazdopadne o tom nevim, takze jsem cvicicimu poslal mail a doufam, ze odpovi v nejake rozumne dobe, protoze cekam uz dva dny:-/.
Uživatelský avatar
hkvm
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 50
Registrován: 3. 6. 2008 20:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyba v zadani

Příspěvek od hkvm »

benny píše:Mozna jste si toho take uz vsimli a upozornili cvicici, kazdopadne o tom nevim, takze jsem cvicicimu poslal mail a doufam, ze odpovi v nejake rozumne dobe, protoze cekam uz dva dny:-/.
O tomhle jsem taky psal cvičícímu, myslel jsem, že zadání bude opraveno, ale z nějakého důvodu nebylo... Tady je odpověď:
Matúš Maciak píše:Dakujem za informaciu,

naozaj tam ten udaj chyba... Mozete pocitat teda s lubovolnou
pravdepodobnostou, najlepsie asi s pravdepodobnostou 95 %,
co je realne casto pouzivana hodnota!

Matus M
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí úloha

Příspěvek od HonzaK »

Ahoj,
studoval jsem zadani ulohy a asi uplne nerozumim pozadavkum u 1.b a 1.c/d, tak nez budu psat cvicicmu, tak jeste zkusim polozit dotaz tady:

1.b - Ma se odhadnout pst, ze nahodna kabinka bude plna, ale pak se tam take chce bodovy a intervalovy odhad, ale ceho?

1.c,d - U obou ukolu je pozadavek nakreslit histogram a do nej "prislusnou hustotu" - ale hustotu ceho? Normalniho rozdeleni, aby s ni sel ten histogram porovnat? Tj. ma se odhadnout str. hodnota a rozptyl toho norm. rozdeleni a pro nej hustotu vykreslit?

Nezadam samozrejme navod na reseni, jen se ptam, jak to zadani chapete vy, protoze to dost pravdepodobne pomuze predejit, abych to spatne chapal ja :)

Predem diky!
Benny

Re: Domácí úloha

Příspěvek od Benny »

Ahoj, HonzoK

Ad 1b)
Posloupnost "prazdna", "neprazdna", atd. u prepravenych kabinek je nahodny vyber 0 a 1 z veliciny X ~ kabinka je plna vs. kabinka je prazdna a ty vypoctes bodovy odhad jako vyberovy prumer z te posloupnosti (tedy prumerna obsazenost). Intervalovy odhad se z te posloupnosti da take pomoci R-kove funkce spocitat a je zalozeny na vyberovem prumeru +- meze vypoctene tak, aby tam padlo 95% vsech moznych bodovych odhadu (tedy bodovych odhadu pro vsechny mozne scenare, jak bude preprava probihat). Jak rikam, jsou na to v R-ku funkce.

Ad 1c, d
Nechas vykreslit hustotu hodnot TVEHO vyberu namerenych hodnot, u vykresleni histogramu staci zadat freq = F. No a jestli se ty pocty ridi nahodnym rozdelenim, tak by ty tvoje hustoty mely byt rozdeleny priblizne jako nejake normalni rozdeleni.

Doufam, ze jsem pomohl. Nevis (na oplatku;-)), co to znamena u 1f) histogram casu mezi prichody lyzaru na Lanovke v Lukove? Podle cviciciho je to jasne ze zadani, mne to jasne neni a myslim, ze by se hodilo alespon chapat zadani:-).
Diky za pripadnou pomoc!
HonzaK
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 71
Registrován: 28. 9. 2007 17:36
Typ studia: Informatika Mgr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí úloha

Příspěvek od HonzaK »

Diky, u toho 1b mi to mezitim jiz doslo, co se tim mysli (resp. jak se to mysli), ty 1c,d mam potvrzeno i dotazem na cviciciho, ze se tim mysli to, co se tim mysli :)

K tomu 1f: Ja to chapu tak, ze pro kazdou hodnotu casu mezi prichody dvou lyzaru (kteru prisli bezprostredne po sobe) se ma urcit cetnost, kolikrat se vyskytuje v cele posloupnosti prichodu (a z toho bude ten histogram), treba kdyz by to bylo tak, ze druhy prijde 5s po prvnim, treti 3s po druhym, ctvrty 5s po tretim a paty 2s po ctvrtym, tak interval 5s ma cetnost 2 a intervaly 2s a 3s maji cetnost 1 - ale je to pouze ma interpretace zadani :)
Benny

Re: Domácí úloha

Příspěvek od Benny »

Ahoj!

No kdyby to byla otazka na lyzare, kteri prichazeji k horni lanovce, tak s tim nemam problem, protoze tam jsem schopen zjistovat rozestupy, ale u Zahradek prichazi po petivterinovych kvantech vzdy nekolik lyzaru a nemuzu vedet, kdy PRESNE v ramci toho petivterinoveho intervalu ktery lyzar prijde. Nebo jo? Opravte me nekdo, pokud se mylim.
mongerStar
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 5
Registrován: 2. 2. 2010 14:39
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Domácí úloha

Příspěvek od mongerStar »

Ahoj,
rád bych se zeptal, na několik věcí. Informace které jsem k vypracování úkolu dostal byly takřka nulové (lituju každého kdo to cítí stejně).

1) Zajímalo by mě co znamená pomocí dat odhadněte pravděpodobnost ... , nebo obecně odhad s pomocí dat (nikde jsem to neviděl a nevím co s tím).

2) Dále netuším jak testovat hypotézy o tom jaké má veličina rozdělení (umím testovat hypotézy o střední hodnotě, nebo o hodnotě parametru).

3) V případě že se po mě chce prostě něco odhadnout (střední hodnotu, parametry), nevím jaký má být postu. Mám si to prostě nějak nakreslit a pak si prostě podle oka říct je to ... a odůvodnit své rozhodnutí, nebo je v tom nějaké hlubší bádání.

Díky všem, kteří se mi (a snad i dalším) pokusí poradit. Omlouvám se že obtěžuju s takovými základními věcmi, ale prostě mi k tomu nikdo nic neřekl.
Ještě bych se připojil k žádosti o publikaci řešení z minulých let (včetně zadání pokud by to šlo :) ).
Odpovědět

Zpět na „MAI059 Pravděpodobnost a statistika“