Domácí úloha

Zavedení základních pojmů a metod teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky a příklady jejich aplikací. Jedná se zejména o pojem pravděpodobnosti, náhodné veličiny a jejího rozdělení, nezávislosti, náhodného výběru a jeho popisných charakteristik, konstrukci odhadů, testování hypotéz, náhodné generátory. Důraz je kladen na praktické použití metod s využitím dostupného statistického software.
Him
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 400
Registrován: 25. 1. 2008 19:59
Typ studia: Informatika Bc.

Re: Domácí úloha

Příspěvek od Him »

http://www.rseek.org/ - existuje lehce upravenej google pro R.. ale nerekl bych, ze je to nejak extremne uspesne, spis presne naopak
Pracoval jsem na poměrně hodně materiálech pro různé předměty. Pokud Ti něco z toho ušetřilo čas, vyjádři svůj dík v podobě pár satoshi: 1H5JPTrsXie7epAQXbXhMjdgwyLbJ5NHBW ;)
banerjee

Re: Domácí úloha

Příspěvek od banerjee »

cawte, riesim domacu ulohu a potrebujem pomoct s jednou ulohou, konkretne 2a, ale v inom (opravenom) zadani

Navhrnete optimalni kapacitu lanovky Zah.-Luk. tak, aby pravdepodobnost,
ze pocet lyzaru kteri dorazi za 10 minut byl mensi nebo roven maximalne
110procent z dane celkove kapacity, byla 0.95. Maximalni mozna frekvence
jizd teto lanovky je 15 sekund. Postaci zvysit frekvenci jizd nebo je
nutne uvazovat o rozsireni ctyrsedacky na vice osob?

vedel by mi niekto poradit ako to treba riesit, lebo ja s tym uz neviem pohnut.. vieme len priemerny pocet prichodou a ako z toho ziskat pravdepodobnost ze pride viac..
bol by som vam velmi vdacny :)
Benny

Re: Domácí úloha

Příspěvek od Benny »

Ahoj!

No ja nevim, jestli jsem to mel dobre, resp. tak, jak to chteli cvicici, ale proste zalezi na tom, jaky desetiminutovy interval si vyberes, protoze od toho se pak odviji stredni pocet lyzaru, kteri prijdou k lanovce (=soucet Poissonu = Poisson). Kdyz mas teda nejaky interval zvoleny, mas vypoctenu onu stredni hodnotu EX. Pak kdyz si zjistit 95% kvantil tohoto rozdeleni $q_{95}$, pak cetnost pripadu, kdy pocet lyzaru prekroci tuto hodnotu, je omezena na 5%. Kdyz pak zajistis, aby byl 1.1 nasobek maximalni desetiminutove kapacity lanovky vetsi nez kvantil $q_{95}$, podari se ti omezit cetnost pripadu, kdy je prekrocena kapacita lanovky o vyse nez 10%, cetnosti pripadu, kdy je prekrocen kvantil $q_{95}$, tedy 5 procenty, coz je to, co chces;-).
banerjee

Re: Domácí úloha

Příspěvek od banerjee »

dakujem za odpoved, mohol by som sa ale este opytat ako vypocitat kvanil z poissonovho rozdelnia? uz to hladam vsade, ale nikde to neviem najst
stojan jakotyc

Re: Domácí úloha

Příspěvek od stojan jakotyc »

peci1 píše: A pak uz jen pred vykreslenim grafu (napr. chci vykreslit prich.l):

Kód: Vybrat vše

names(prich.l)<-labels[1:length(prich.l)]
todle mi nejak nejde:/, kdyz to udelam na vektor a vypisu ho, tak tam ty popisky sou, ale kdyz dam plot na ten vektor, tak je to ignoruje a sou tam normalni indexy asi serazeny zase od 1.
Benny

Re: Domácí úloha

Příspěvek od Benny »

Ahoj!

Pro vypocet kvantilu Poissonova rozdeleni staci pouzit funkci qpoiss s prislusnymi parametry (lambda a pravdepodobnost).
ganfall

Re: Domácí úloha

Příspěvek od ganfall »

Zdravim,
potreboval by som poradit s ulohou 2b) mam ju vyriesenu to je v poriadku ale na odhady pouzivam t.test
a moj cviciaci po mne stale chce nejake odovodnenie preco ho mozem pouzit. Uz som mu opisal vsetky moje statisticke uvahy okolo toho asi 3-krat ale tvrdi mi ze som mu stale neodpovedal na otazku a uz som fakt v koncoch.
Nejaka rada?
Dik
ganfall

Re: Domácí úloha

Příspěvek od ganfall »

ganfall píše:Zdravim,
potreboval by som poradit s ulohou 2b) mam ju vyriesenu to je v poriadku ale na odhady pouzivam t.test
a moj cviciaci po mne stale chce nejake odovodnenie preco ho mozem pouzit. Uz som mu opisal vsetky moje statisticke uvahy okolo toho asi 3-krat ale tvrdi mi ze som mu stale neodpovedal na otazku a uz som fakt v koncoch.
Nejaka rada?
Dik
oprava uloha 1b)
mff

Re: Domácí úloha

Příspěvek od mff »

ganfall píše:
ganfall píše:Zdravim,
potreboval by som poradit s ulohou 2b) mam ju vyriesenu to je v poriadku ale na odhady pouzivam t.test
a moj cviciaci po mne stale chce nejake odovodnenie preco ho mozem pouzit. Uz som mu opisal vsetky moje statisticke uvahy okolo toho asi 3-krat ale tvrdi mi ze som mu stale neodpovedal na otazku a uz som fakt v koncoch.
Nejaka rada?
Dik
oprava uloha 1b)
http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=161&t=6599
Odpovědět

Zpět na „MAI059 Pravděpodobnost a statistika“