Zk 19.1.2007

Zavedení základních pojmů a metod teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky a příklady jejich aplikací. Jedná se zejména o pojem pravděpodobnosti, náhodné veličiny a jejího rozdělení, nezávislosti, náhodného výběru a jeho popisných charakteristik, konstrukci odhadů, testování hypotéz, náhodné generátory. Důraz je kladen na praktické použití metod s využitím dostupného statistického software.
Gustaf

Zk 19.1.2007

Příspěvek od Gustaf »

Tak jak to dneska vypadalo? Test nebo pisemka? Teorie nebo priklady? Nebo nejakej mix? Podelte se s nama o zazitky.
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zk 19.1.2007

Příspěvek od gASK »

Gustaf píše:Tak jak to dneska vypadalo? Test nebo pisemka? Teorie nebo priklady? Nebo nejakej mix? Podelte se s nama o zazitky.
Čekal jsem, kdy vyskočí nějakej podobnej.

Vzhledem k tomu, že zkouška začala ve 12:00, tak tam asi ještě sedí. Hezky si počkej, až přijdou, tak to sem napíšou. Zatím si v klidu dej oběd a nenervuj se. :twisted:
When life gives you crap, make crap golems.
Gustaf

Příspěvek od Gustaf »

No SIS mluvi jinak "Poznámka: Písemná část zkoušky začíná přesně v 9.00", i kdyz kdo vi, posledni dobou mel SIS slabsi chvilky.
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Gustaf píše:No SIS mluvi jinak "Poznámka: Písemná část zkoušky začíná přesně v 9.00", i kdyz kdo vi, posledni dobou mel SIS slabsi chvilky.
Ok, já jsem měl zafixováno, že máj termín je od 9 a ten druhej od 12 a zapomněl jsem, že se pak prohazovaly termíny.

V tom případě říkám - kde je to zadání? :twisted:
When life gives you crap, make crap golems.
Keleen
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 90
Registrován: 19. 1. 2005 22:20

Příspěvek od Keleen »

Mno zkouska byla...pro me byla dost tezka, ale fakt je ze ja proste na pravstat nejsem.

Otazky byly mix teorie a prikladu, vic prikladu.Co si tak pamatuju tak

1) O aritmetickem prumeru a stredni hodnote - 4 otazky na rozhodnuti plati/neplati

2) Pokud se nahodny hodnoty trefuji blizko do okoli stredni hodnoty, bude pak smerodatna odchylka mala/velka/velmi velka/nespocitatelna.

3) Hodnota, kterou n.v. s pravdepodobnosti p nepreleze se nazyva median/p-kvantil/p-kvartil/distribucni fce v bode p

4) Stredni hmotnost narozeneho ditete je 3,4kg, smerodatna odchylka je 450g, urcete pravdepodobnost narozeni ditete s vahou mensi nez 2.5kg.

5) Stroj na generovani nahodnych cifer generuje cislice 0-9, kazde cislo se stejnou pravdepodobnosti
5-1) jakym rozdelenim se ridi sude cislice vygenerovane strojem
5-2) kolik nejmene cislic musime vygenerovat, abychom s 0.975 psti dostali alespon 1 sude
5-3) kolik nejmene cislic musime vygenerovat, abychom s 0.975 psti dostali alespon 2 sude
5-4) kolik nejmene cislic musime vygenerovat, abychom s 0.975 psti dostali alespon 10 sudych

Mejme jev A, vygenerovana cislice je mensi nez 4
5-5) Navrhnete test na alfa hladine 0.95, ktery overi hypotezu, ze cetnost pA vygenerovanych cislic mensich nez 4 neodpovida tvrzeni o idealnosti stroje (stroj je spatny)
5-6) Ze 100 pokusu je 35 cislic mensich nez 4, zamitneme hypotezu?
5-7) Co kdyz 10x zvetsime vyber a dostaneme 350 cislic mensich nez 4, zmeni se neco na nasem postoji vuci hypoteze?

Nejsem si vsim tak uplne jisty, ale +- tohle tam bylo a jak rikam, pravstat neni moje, takze mozna nektere veci co jsem napsal moc nedavaji smysl a byly nejak jinak.
Keleen
Matfyz(ák|ačka) level II
Příspěvky: 90
Registrován: 19. 1. 2005 22:20

Příspěvek od Keleen »

Jo a ta teorie, na tu jsem zapomnel:
+ co je to chyba prvniho druhu
+ co je to kriticky obor
+ co je to sila testu
Gustaf

Příspěvek od Gustaf »

Sakra to nikdo nerikal, ze pisemka je jenom na statistiku. Fnuk.
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Gustaf píše:Sakra to nikdo nerikal, ze pisemka je jenom na statistiku. Fnuk.
Tohle bych opravil - na našich cvičeních se zmínil, že zápočtová písemka bude zaměřená pouze na pravděpodobnost a zkouška zase hlavně na statistiku.

Jinak díky za zadání, nepřijde mi to až tak těžké, prvních 5 úloh bych dal už teď, ten zbytek snad až se to naučim (začínám právě teď :twisted: )

Ještě by mne ale zajímal průběh - kolik času, co můžu mít a co naopak nesmím, přísnost dozoru, hodnocení (bodové hranice či tak něco), do kdy jsou výsledky apod.
When life gives you crap, make crap golems.
Uživatelský avatar
Eubie
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 295
Registrován: 8. 10. 2005 15:35
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Eubie »

Tak prvních pět úloh měl snad každej:)
Celkem 45 bodů, do 38 1, do 32 2, do 25 3.
Je potřeba vědět, že za všech pět dokopy je 20 bodů a za poslední příklad je 25.
Čistýho času jsou 2 hodiny. Nás hlídali 4 lidi, opisovat se sice asi dalo, no nezkoušeli sme to.
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

Eubie píše:Tak prvních pět úloh měl snad každej:)
Celkem 45 bodů, do 38 1, do 32 2, do 25 3.
Je potřeba vědět, že za všech pět dokopy je 20 bodů a za poslední příklad je 25.
Čistýho času jsou 2 hodiny. Nás hlídali 4 lidi, opisovat se sice asi dalo, no nezkoušeli sme to.
:evil: Další zkouška stylu nevíš jeden příklad - nemáš, víš ho - taky nemusíš mít.

No co, díky za info Eubie. 25 ze 45 snad dám.
When life gives you crap, make crap golems.
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Příspěvek od Dawe »

Gustaf píše:Sakra to nikdo nerikal, ze pisemka je jenom na statistiku. Fnuk.
Myslím, že je tam dost i nestatickýho...
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Příspěvek od Dawe »

gASK píše: :evil: Další zkouška stylu nevíš jeden příklad - nemáš, víš ho - taky nemusíš mít.

No co, díky za info Eubie. 25 ze 45 snad dám.
Nemyslím si že ta pětka je že pokud nevíš nemáš, protože ty části jsou dost nezávislé.
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Příspěvek od Dawe »

Jinak bych poprosil jednu slečnu co si brala zadání, jestli by ho sem mohla dát ofocený, protože jinak to moc lidí asi nenapadlo (zadání se nechávalo s písemkou).
Jinak času aspoň pro mě bylo celkem dost. To že hlídali 4 lidi se mi nezdá jako správná formulace, spíš by se dalo říct "byli tam 4 lidi". Myslím, že měli všichni stejnou písemku, takže zadání je to jedno co je tu uvedený.
Musím si tu trochu zamachrovat, měl jsem plnej počet bodů :twisted: (a prej jako jedinej :P) Tak se mě hned Antoch ptal, jestli náhodou nemám ze všeho jedničky (což bohužel moc pravda není). Pak se ptal jestli sem nechodil na všechny přednášky, což taky rozhodně pravda není, ale tohle jsem radši moc nekomentoval.
Vzhledem k tomu, že jsem na tu zkoušku šel s tím, že to spíš jen "zkusím", a otázky mi padly přesně na míru, jsem víc než HAPPY :lol:
Snad mě někdo doplní, jak to bylo s nějakým tím dozkušováním a tak.
Ještě bych doporučil alespoň na pravděpodobnostní část se kouknout na řešený příklady ze ZČU, je na to odkaz na WIKI a myslím, že jsou i ve studnici v PDF.
Mnoho zdaru a hlavně štěstí tolik co sem měl já :-)
gASK
Admin(ka) level I
Příspěvky: 635
Registrován: 9. 6. 2005 12:33
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Konečně Vinohrady:)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gASK »

A já už jenom poprosím Dawea, ať příště laskavě použije to tlačítko u svých příspěvků - a sice "Upravit". Multiposting je nehezký zlozvyk.

Díky.
When life gives you crap, make crap golems.
zehyo
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 29
Registrován: 20. 1. 2006 20:41
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zehyo »

Snad tu jeste nikdo nenapsal uplne posledni priklad, a to byl test generatoru.
Nevim to presne, tak tu nechci psat kraviny...kazdopadne jsem si vzal jedno zadani sebou, a dal ho kamosovi. Tak ho poprosim, at to nafoti.
Odpovědět

Zpět na „MAI059 Pravděpodobnost a statistika“