Zk 19.1.2007

Zavedení základních pojmů a metod teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky a příklady jejich aplikací. Jedná se zejména o pojem pravděpodobnosti, náhodné veličiny a jejího rozdělení, nezávislosti, náhodného výběru a jeho popisných charakteristik, konstrukci odhadů, testování hypotéz, náhodné generátory. Důraz je kladen na praktické použití metod s využitím dostupného statistického software.
Uživatelský avatar
rastik
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 661
Registrován: 19. 10. 2005 21:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rastik »

Tajro píše:
rastik píše:To predsa s CLV nema nic spolocne. Je to uprava na normovane normalizovane rozdelenie, aby sa dali pouzit tabulky.
Ok, tak to jo.. Pokud předpokládáme, že rozdělení hmotností narozených dětí je normální, tak potom to můžeme normalizovat.. A v tom případě díky moc za objasnění.. Ale musíme to předpokládat, což v zadání bohužel není.. no ale dejme tomu, že to tak je.. :wink: Díky!
Aha, to som si nevsimol, ze to tu nie je napisane. V skutocnom zadani to bolo.
Uživatelský avatar
Tajro
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 14. 2. 2006 08:23
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha, Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tajro »

5) Stroj na generovani nahodnych cifer generuje cislice 0-9, kazde cislo se stejnou pravdepodobnosti
5-1) jakym rozdelenim se ridi sude cislice vygenerovane strojem
Opravdu je řešením Bi(n,1/2) jak napsal Rastik? To jestli je číslo sudé nebo liché je přece Alternativní rozdělení, naopak počet sudých čísel v nějaké řadě by bylo Binomické... teď jde o to, jak to pan Antoch myslel... Ví to někdo z těch, co to měli správně? Prosííím :D Nebo jestli jde o nějakou spešl vlastnost generátorů, tak mi ji vysvětlete, protože ty jsem zatím moc nestudoval... :twisted:
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Příspěvek od Dawe »

Tajro píše:
5) Stroj na generovani nahodnych cifer generuje cislice 0-9, kazde cislo se stejnou pravdepodobnosti
5-1) jakym rozdelenim se ridi sude cislice vygenerovane strojem
Opravdu je řešením Bi(n,1/2) jak napsal Rastik? To jestli je číslo sudé nebo liché je přece Alternativní rozdělení, naopak počet sudých čísel v nějaké řadě by bylo Binomické... teď jde o to, jak to pan Antoch myslel... Ví to někdo z těch, co to měli správně? Prosííím :D Nebo jestli jde o nějakou spešl vlastnost generátorů, tak mi ji vysvětlete, protože ty jsem zatím moc nestudoval... :twisted:
To zadání bylo maličko jinak - "jakým rozdělením se řídí počet sudých šíslic". Jestli mě teda paměť neklame.
Měl bych to mít správně a každopádně jsem tam napsal to Bi(n,1/2). I když mi taky chvíli trvalo, než jsem přesně pochopil co tam chtějí :-)
Uživatelský avatar
Tajro
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 14. 2. 2006 08:23
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha, Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tajro »

Aha, tak tohle už zní mnohem líp.. Díky moc za upřesnění! :)
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

ano, je to tak jak pise Dawe, teda ja si to tak pamatuju, napsal a body ziskal
Uživatelský avatar
Tajro
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 14. 2. 2006 08:23
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha, Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tajro »

5) Stroj na generovani nahodnych cifer generuje cislice 0-9, kazde cislo se stejnou pravdepodobnosti
5-2) kolik nejmene cislic musime vygenerovat, abychom s 0.975 psti dostali alespon 1 sude
Ahoj, nemůžu si zase pomoct, ale druhá podúloha mi vyšla divně :) Něco jako N - 1,96*sqrt(N) - 2 = 0 , z čehož N nějak neumím vyjádřit... Řešil jsem pomocí CLV, nebo se to dělá jinak? :?
Uživatelský avatar
hippies
Admin(ka) level I
Příspěvky: 990
Registrován: 29. 9. 2004 12:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hippies »

Tajro píše:
5) Stroj na generovani nahodnych cifer generuje cislice 0-9, kazde cislo se stejnou pravdepodobnosti
5-2) kolik nejmene cislic musime vygenerovat, abychom s 0.975 psti dostali alespon 1 sude
Ahoj, nemůžu si zase pomoct, ale druhá podúloha mi vyšla divně :) Něco jako N - 1,96*sqrt(N) - 2 = 0 , z čehož N nějak neumím vyjádřit... Řešil jsem pomocí CLV, nebo se to dělá jinak? :?
1) CLV - nelze, protože to N vyjde kurevsky male na to aby to slo pouzit (-bod;))
2) hmm.. 3. ročník na matfyzu a řešení kvadratické rovnice je problém? omg
Uživatelský avatar
Tajro
Matfyz(ák|ačka) level I
Příspěvky: 28
Registrován: 14. 2. 2006 08:23
Typ studia: Informatika Bc.
Bydliště: Praha, Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tajro »

Okej, dostal jsi mě :-) Kvadratická rovnice fakt problém není, ale na rovnost tam žádné N nesedí :-) Spíš mi šlo o to, jestli mám ten výsledek blbě a ten zřejmě mám.. CLV se na to fakt nehodí.. ale pak nevím co.. Někdo tu předhazoval nějaký vzoreček U=(p-p0)*sqrt(n)/sqrt(p*(1-p)), ale netuším kde ho objevil a co přesně znamená.. ostatně myslím, že to šlo řešit i jinak..
Uživatelský avatar
rastik
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 661
Registrován: 19. 10. 2005 21:45
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rastik »

Tajro píše:Kvadratická rovnice fakt problém není, ale na rovnost tam žádné N nesedí :-)
Tento podpriklad som sice nemal, ale u ostatnych som pouzival nerovnost. Hladal som vlastne hornu celu cast z toho vysledku.
ps
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 6. 2006 08:47
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ps »

5) Stroj na generovani nahodnych cifer generuje cislice 0-9, kazde cislo se stejnou pravdepodobnosti
5-2) kolik nejmene cislic musime vygenerovat, abychom s 0.975 psti dostali alespon 1 sude
Já bych v tom nehledal takovou vědu. Zkoušel jsem to takhle:

Kód: Vybrat vše

P(alespoň 1 sudé) = 1 - P (všechna lichá) = 1 - P(liché)^n
Takže máme rovnici:

Kód: Vybrat vše

0,975 = 1 - (1/2)^n
0,025 = (1/2)^n
a z toho plyne n = 6 (horní celá část)
Nebo je to řešení málo statistické?
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Příspěvek od Dawe »

Hmmm, tak nevím, ale připadá mi, že vás tu docela dostali, je to přesně tak jak píše "ps". Je to de facto triviální pstní úloha, jen to mate tou "hezkou" pstí 0.975 a svádí to někam ke statistice :-)
Je zajímavý, že člověk umí vyřešit úlohu: s jakou pstí dostanu z 6 vygenerovaných čísel právě jedno sudé. Ale už neumí řešit úlohu kde hledá jinou proměnnou v tom samém vzorci :twisted:

Mimochodem, ten vzorec s tím U=... sem tu psal já, jenže k uplně jiný věci (ty poslední tři úlohy). A asi ani na to nebyl potřeba, ale hezky se pamatuje, je jednoduchej a celkem účinej. Jo a kde sem ho objevil? V řešenejch příkladech z ZCU.

PS: Hodně zdaru zítra u zkoušky kdo tam jdete...
Uživatelský avatar
Eubie
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 295
Registrován: 8. 10. 2005 15:35
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Eubie »

Ještě přispěju svojí malou do mlýna: u otázek 6.2b, c ( aspoň 2 resp. 10 sudých ) jsem počítal i s kombinačnímí čísly, tedy u aspoň 10 sudých mi vyšlo sum[i = 0..9] (nCi) * (0.5^n) = 0.025, kde n je požadovaný počet iterací. Toto řešení NENÍ SPRÁVNĚ. Alespoň podle toho, kolik bodů jsem dostal, jinak bych nemohl mít trojku o prsa, když jsem měl celou teoretickou část správně. Postuju to sem jen proto, že vím, že nás to mělo víc takhle a lidi, se kterýma jsem to probíral ( třeba na ICQ ) se na tom taky dohodli. Takže babo raď:), proč je to špatně.
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Příspěvek od Dawe »

Eubie píše:Ještě přispěju svojí malou do mlýna: u otázek 6.2b, c ( aspoň 2 resp. 10 sudých ) jsem počítal i s kombinačnímí čísly, tedy u aspoň 10 sudých mi vyšlo sum[i = 0..9] (nCi) * (0.5^n) = 0.025, kde n je požadovaný počet iterací. Toto řešení NENÍ SPRÁVNĚ. Alespoň podle toho, kolik bodů jsem dostal, jinak bych nemohl mít trojku o prsa, když jsem měl celou teoretickou část správně. Postuju to sem jen proto, že vím, že nás to mělo víc takhle a lidi, se kterýma jsem to probíral ( třeba na ICQ ) se na tom taky dohodli. Takže babo raď:), proč je to špatně.
Já si myslím, že obecně to špatně není, spíš naopak, je to přesně. Jenomže oni spíš chtěli aby si se dohrabal k výsledku, což tímhle způsobem jde dost špatně (počítat 10 kombinačních čísel je docela opruz). Navíc takhle když máš počítat n a ne pst, je to o to horší. A taky se po tobě nepožaduje exaktní výsledek, ale přibližnej - což přímo vybízí k CLV. Možná tam měli dát nějaký větší numero, my jsme na cvikách počítali něco s CLV co by se jinak počítalo přes 300 Bi(...), tam už je jasný, že to nemá smysl.
Ale myslím si, že jestliže jsi to celý upočítal, asi bys ty body dostat měl.
Pro tu dvojku se to takhle dělat mělo, myslím, že jiný řešení snad ani není.
Uživatelský avatar
Eubie
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 295
Registrován: 8. 10. 2005 15:35
Typ studia: Informatika Bc.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Eubie »

Díky za odpověď. Potom se připojuju ke kritice písemky, pokud něco chtějí, mají to tam explicitně říct ( použití CLV, explicitně vyjádřený číslo ). Stran bodování už bylo vše řečeno.
Přeju vše, kteří se měli možnost poučit z našich chyb, aby jim to dopadlo líp:)
Uživatelský avatar
Dawe
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 360
Registrován: 12. 10. 2004 12:32
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Doma a nebo na koleji

Příspěvek od Dawe »

Promiň, ale já se zase musím zastat zadávajících. Když máš někde napsáno "spočítej", nebo "urči kolik" apod. je přeci jasý, že tam nemůžeš napsat jenom vzorec. Je přeci jasný, že chtějí aby jsi to spočítal.
Odpovědět

Zpět na „MAI059 Pravděpodobnost a statistika“