[Zk] 2008-12-17

Logické a fyzické schéma souboru, logický a fyzický záznam. Základní databázové operace. Hierarchie pamětí, magnetická páska, magnetický disk, RAID, jukebox. Halda, sekvenční soubor, index-sekvenční soubor, indexovaný soubor. Bitové indexy. Jednoduchá hašovací schemata. Perfektní hašování. Dynamické hašování, skupinové štěpení stránek. Hašovací schemata na částečnou shodu. B-stromy, B+-stromy. B*-stromy, (a,b)-stromy. Srovnání paralelního přístupu pomocí B-stromů a (a,b)-stromů. Struktury pro vícerozměrnou indexaci: VB-stromy, vícerozměrná mřížka. n-cestný algoritmus třídění.
peterblack
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 153
Registrován: 10. 12. 2006 19:26

[Zk] 2008-12-17

Příspěvek od peterblack »

1) V prvním příkladě byl redundantní B* strom. Ten strom tam byl nakreslen před a po přidání prvku, a mělo se určit, jestli je nějaká chyba, a když jo, tak jaká (vysvětlit) a nakreslit jak to má být správně.
8 bodů

2) Litwin - určit do kterých stránek patří cca 5 prvků
-chytak byl ze tam byla zadana uz nejaka hashovaci funkce
3 body

3) Cormack - přidat prvek (je nutné přehašovat a přesunout stránku),
kolik je potřeba přístupů do paměti pro nalezeni 17 (spise jeho nenalezeni protoze nebyl vlozen)
za každou část cca 2-3 body

4) Rozšiřitelné hašování - Fagin - přidání prvku - bylo nutné dělit stránku, zvětšit primární stránku (chyták byl že všechny ostatní prvky, které už tam byli měli stejnou hodnotu jako je hodnota po zahašování, kdežto pro ten nový se hodnoty lišili, a do té stránky se měla uložit nehašovaná hodnota)
3 body

-co je to jukebox
3 body

5) Určete počet úrovní indexu v index-sekvenčním soubor. Pozor abyste nezapomněli připočítat pointery v indexech - velikost bylo možné si zvolit.
5 bodů

pisemka je prakticky stejna jako minuly rok touhle dobou, takze celkem jednoducha :)
-dam sem treba i nejaky reseni jestli budete chtit, ale nejdriv chci znat svuj vysledek abych vam to netvrdil bludy...

jinak jestli nekoho zajima strategie myho uceni:
-samotny cvika a slajdy jsou dost nedostacujici, takze jsem na hlubsi pochopeni extremnich pripadu v
algoritmech pouzival reseny priklady tady z fora a pak i pokornyho skripta (na studnici jsou treba) -docela se z nich da pochopit treba skupinovy stepeni
-urcite si skuste sami vsechny algoritmy (vkladani prip. mazani) + jejich extremni pripady
-dobry reseny priklady na zacatek jsou tady: http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=386&t=2397 +prectete si neco o B* treba z Pokornyho
-nejaky vzorovy zadani je dobry tohle: http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=386&t=2397 (reseni prikladu z nej jsou ruzne po celym foru)
Odpovědět

Zpět na „DBI007 Organizace a zpracování dat I“