[Zk] 18.1.

První část základního kursu algebry je věnována základním algebraickým pojmům a strukturám. Míní se tím zejména pojmy uzávěrový systém, operace, algebra, homomorfismus, kongruence, uspořádání, dělitelnost, a struktury jako svazy, monoidy, grupy, okruhy a tělesa. V kursu se též věnuje pozornost modulární aritmetice a konstrukci konečných těles.

Vas vysledek?

Můžete vybrat 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

df
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 194
Registrován: 5. 6. 2006 11:55

[Zk] 18.1.

Příspěvek od df »

Podelite se s ostatnimi o vase otazky?

Napr. ja jsem mel nasledujici:

Teorie: Okruhy a idealy. Hlavni ideal. Vztah mezi telesy a idealy. Zde ho zajimala kupa definic, jedna veticka s dukazem o tom, ze teleso je okruh, pokud nevlastni vlastni idealy :)

Praxe: Je dana cyklicka tricetiprvkova grupa. Vytvorte Hasseuv diagram. Zde stacilo poukazat na isomorfismus se Z30 a pak uz je to snadne.

Dojmy: Jednodussi otazku si clovek asi vybrat nemohl, takze za 45 minut popsany dve stranky, zkousejici chtel jen nejaka upresneni, celkove v pohode, pod hodinu, za 1.
Uživatelský avatar
Necroman
Supermatfyz(ák|ačka)
Příspěvky: 459
Registrován: 20. 1. 2005 19:46
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Louny / kolej Jednota, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Zk] 18.1.

Příspěvek od Necroman »

já dostal:
Teorie 2. věta o izomorfismu + důkaz - fuj

Příklad Najít nejmenší kongruenci na slovním monodiu M({x,y})(složení, e) kde byl definované dvě dvojice v relaci {(xy,e), (yx,e)}, pak ještě popsat faktory na tom monoidu podle té relace či co já vím - to jsem netušil, která bije, nikdy jsme to necvičily a v zápiskách jsem našel jen to, že něco takového, jako slovní monoid, existuje.

No prostě smůla na otázky, vedle mě si lidé luštili Eulera, svazy, Fermata a Hassovy diagramy (řešení těchto otázek jsem si psal na okraj papíru, když jsem netušil, jak dál :-) ).
po třech a půl hodinách za tři a už Algebru nechci ani vidět.
WANTED:
Dead or Alive
^-^
( ^ )
Schroedinger's Cat
krystof
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 186
Registrován: 18. 1. 2005 15:15
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Brno / 17. Listopad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od krystof »

Teorie: Eulerova funkce, mala fermatova veta. Funkci definovat, vetu dokazat :wink:

Praxe: Mejme prvocislo p a mnozinu R={a/b: a,b cela cisla, NSD(b,p)=1}. Dokazte, ze R je podokruh racionalnich cisel.

Bylo tu uz neco jednodussiho? :) :)
Uživatelský avatar
macbeth
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 201
Registrován: 11. 2. 2005 14:48
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: PPraha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od macbeth »

Ja som mal presne to iste, co kolega df, ale stravil som tam vyse dvoch hodin, kym som vymyslel tie dokazy... :oops:
Zemlickovi sa stale nepacil nedostatok formalizmu a tak som dokazal este dalsie 2 tvrdenia a mohol som ist...:)
Uživatelský avatar
nohis
Matfyz(ák|ačka) level III
Příspěvky: 128
Registrován: 7. 11. 2004 13:39
Typ studia: Informatika Mgr.
Bydliště: Praha - Prosek / Krakovany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nohis »

já také nedostal nic nového, vše se tu už objevilo...

Teorie: Věta o homomorfismu a 1.věta o izomorfismu. Jen bych k tomu dodal že opravdu není nutné si vše přesně pamatovat ale opravdu tomu rozumět,což teda nebyl úplně můj případ :twisted: Takže pro ty co to teprve čeká bych chtěl jen říct že pokud máte něco jen naučené a uplně tomu nerozumíte žemlička to zaručeně pozná, naštěští je dost času nad tím pořádně popřemýšlet a i to pochopit :D

Praxe: Nakrestli svaz vše kongruencí na S3. Též se to tu už někde řešilo. Převede se to pomocí věty 4.9 na svaz všech normálních podgrup, do nich patřít kromě celé grupy S3 a prázdné podgrupy pouze podrupa {ID,(123),(132)}

good luck :)
Návštěvník

Re: [Zk] 18.1.

Příspěvek od Návštěvník »

df píše:Podelite se s ostatnimi o vase otazky?

Napr. ja jsem mel nasledujici:

Teorie: Okruhy a idealy. Hlavni ideal. Vztah mezi telesy a idealy. Zde ho zajimala kupa definic, jedna veticka s dukazem o tom, ze teleso je okruh, pokud nevlastni vlastni idealy :)

Praxe: Je dana cyklicka tricetiprvkova grupa. Vytvorte Hasseuv diagram. Zde stacilo poukazat na isomorfismus se Z30 a pak uz je to snadne.

Dojmy: Jednodussi otazku si clovek asi vybrat nemohl, takze za 45 minut popsany dve stranky, zkousejici chtel jen nejaka upresneni, celkove v pohode, pod hodinu, za 1.
Odpovědět

Zpět na „MAI062 Algebra I“