Fyzika

Odeslat odpověď

Smajlíci
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Fyzika

Re: Fyzika

od Frana » 29. 8. 2016 19:25

Ahoj,
i když jsem pochopil, že sem moc fyziků nechodí, tak přece jen to zkusím. Koukal jsem se na obor "Matematické a počítačové modelování ve fyzice" a zaujalo mě zaměření "Mnohočásticové systémy". Protože to je ale poměrně nové a protože se to nedá vyhledat podle diplomových prací, chtěl jsem se zeptat, jestli je to užší zaměření možné profilovat směrem k termodynamice/statistické mechanice vč. výběru diplomové práce, nebo jestli je to zaměření primárně plazmové a očekává se diplomová práce zaměřená na plazma?

Re: Fyzika

od Rada » 29. 12. 2015 12:33

Karel Sternau píše:Zdravím, měl bych takový trochu blbý dotaz. Vystudoval jsem elektrotechniku a vlastně až v průběhu studia jsem si uvědomil, jak moc mě zajímá fyzika. Poměrně dost jsem si nastudoval sám, ale mám takové pokušení si dát jako novoroční závazek to, že vystuduji fyziku. Mrzí mě, že na MFF nejde fyzika studovat kombinovaně, protože to bych vůbec neváhal s přihláškou. Možná má ale někdo zkušenosti, jak je to s nezbytnou účastí na cvičeních na teoretické fyzice, užší zaměření matematické metody a počítačová fyzika. Musí se na všech předmětech plnit nějaká povinná spíše velká účast na všech cvičeních, nebo je možné se dohodnout na nějaké formě náhradního plnění, nebo se v extrémním případě objevím až na zkoušce - tedy alespoň na předmětech s menší kreditací resp. na předmětech povinně volitelných?
Bohužel sem chodí méně fyziků, než by se nám líbilo, takže je možné, že se tu odpovědi nedočkáš... zkus napsat organizátorům Fykosu (fykos.cz), věřím, že ti rádi odpoví (jde převážně o studenty fyziky na MFF).

Re: Fyzika

od Karel Sternau » 24. 12. 2015 21:37

Zdravím, měl bych takový trochu blbý dotaz. Vystudoval jsem elektrotechniku a vlastně až v průběhu studia jsem si uvědomil, jak moc mě zajímá fyzika. Poměrně dost jsem si nastudoval sám, ale mám takové pokušení si dát jako novoroční závazek to, že vystuduji fyziku. Mrzí mě, že na MFF nejde fyzika studovat kombinovaně, protože to bych vůbec neváhal s přihláškou. Možná má ale někdo zkušenosti, jak je to s nezbytnou účastí na cvičeních na teoretické fyzice, užší zaměření matematické metody a počítačová fyzika. Musí se na všech předmětech plnit nějaká povinná spíše velká účast na všech cvičeních, nebo je možné se dohodnout na nějaké formě náhradního plnění, nebo se v extrémním případě objevím až na zkoušce - tedy alespoň na předmětech s menší kreditací resp. na předmětech povinně volitelných?

Re: Fyzika

od jmeno » 17. 8. 2015 21:49

Natália píše:Ahojte :) ,
na budúci rok maturujem a chcem sa spýtať, ako to vyzerá s fyzikou ma MFF. Videla som, že na obecnú fyziku berú bez prijímačiek, je pravda, že odtiaľ počas štúdia vyhadzujú skoro polovicu študentov?
Fyziku mám veľmi rada, ale v matike som taký priemer, má vôbec zmysel ísť sem fyziku študovať? Myslím, dá sa to zvládnuť, či treba hneď od začiatku bezchybné matematické znalosti?
Ďakujem za odpovede! :)
Nějaký přehled o úmrtnosti můžeš získat prozkoumáním výročních zpráv.
Já bych řekl, že mnohem víc než bezchybné matematické znalosti je potřeba odhodlání a vůle vytrvat.

Re: Fyzika

od Natália » 16. 8. 2015 15:35

Ahojte :) ,
na budúci rok maturujem a chcem sa spýtať, ako to vyzerá s fyzikou ma MFF. Videla som, že na obecnú fyziku berú bez prijímačiek, je pravda, že odtiaľ počas štúdia vyhadzujú skoro polovicu študentov?
Fyziku mám veľmi rada, ale v matike som taký priemer, má vôbec zmysel ísť sem fyziku študovať? Myslím, dá sa to zvládnuť, či treba hneď od začiatku bezchybné matematické znalosti?
Ďakujem za odpovede! :)

Re: Fyzika

od maia » 4. 2. 2015 12:21

TerkaF píše:Ahoj,
chtěla bych se zeptat, tak celkem zoufale.
Miluju astrofyziku a chtěla bych letos zkusit přijímačky na bakaláře na obecnou fyziku.
Můj problém je, že jsem se odjakživa trápila s matikou :D což je děsně paradoxní vzhledem k mé vášni.
Má člověk jako já vůbec šanci projít prvákem? Aneb bere se tam matika jakoby "odznova" nebo se počítá s tím, že uchazeč má středoškolskou matiku 100% zmáklou.
Děkuju za odpověď.
Ahoj,
jak to vypadá v prváku na fyzice s matematikou, je hezky shrnuto o příspěvek výše. Matematika se buduje "odznova", velice exaktně, od základů, které se na střední škole ani nezmiňují, protože vypadají samozřejmě. Středoškolská "intuitivní" matematika je potřeba spíše u fyzikálních předmětů, tam se již od počátku počítá s tím, že člověk umí derivovat, integrovat a ví něco málo o řadách. Na konci prázdnin pořádá matfyz dva týdenní úvodní kurzy, kde je možné si potřebnou matematiku trochu zopakovat - viz http://www.mff.cuni.cz/studium/uchazec/, kolonka "Bakalářské studium". A v prváku si lze zapsat ještě matematický proseminář, kde se rovněž opakuje středoškolská matematika.
Také jsem se na matfyz hlásila kvůli astrofyzice a mé znalosti matematiky byly spíše průměrné. Ale ukázalo se, že když člověk ví, proč studuje a vidí před sebou jasný cíl, může nakonec překonat i případný nedostatek talentu. A také můžeš zjistit, že Ti vysokoškolská matematika vyhovuje víc než středoškolská.
Jinak přijímačky na obecnou fyziku se neskládají.

Re: Fyzika

od TerkaF » 24. 1. 2015 20:48

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, tak celkem zoufale.
Miluju astrofyziku a chtěla bych letos zkusit přijímačky na bakaláře na obecnou fyziku.
Můj problém je, že jsem se odjakživa trápila s matikou :D což je děsně paradoxní vzhledem k mé vášni.
Má člověk jako já vůbec šanci projít prvákem? Aneb bere se tam matika jakoby "odznova" nebo se počítá s tím, že uchazeč má středoškolskou matiku 100% zmáklou.
Děkuju za odpověď.

Re: Fyzika

od Quinn » 24. 6. 2014 16:37

Zkoušky z analýzy ( vlastně i ze všech ostatních matematických předmětů ) vypadají tak, že obvykle je písemná část a "ústní" část zkoušky. Písemná vypadá tak, že se vypracovává test, který bývá z větší části početní. "Ústní" část zkoušky vypadá tak, že se vypracovávají definice, věty a důkazy, které se pak případně komentují se zkoušejícím. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že počítání příkladů skoro všichni, ale s důkazy je to horší :-)

Jinak co se týče atmosféry, tak se obor od oboru různí. Obory s menším počtem studentů mívají atmosféru více rodinnou a tak. Většinou ale platí, že s každým vyučujícím se dá rozumně dohodnout. Já, jako student, jsem na matfyzu rád a myslím, že tak to cítí většina z nás studentů ( teda kromě těch, kteří právě vyletěli od zkoušky ).

Na obecné fyzice bývá většinou problém spíše s matematickými předměty, což je i můj případ. Fyziku jsem měl docela rád, ale to množství matematiky bylo zdrcující. Tuhle fázi je třeba vydržet. Časem si člověk na tu hromadu matiky zvykne a dokonce se dostane i partiím fyziky, kde se bez toho neobejde a ty mě bavily nejvíc :-)

K těm vyučujícím. Já jsem zažil jen Šmída na Algebru a musím říct, že to bylo fajn. Cvika byla docela náročná, dokonce se každé cviko psal malý testík, ale člověk tím alespoň v semestru tolik nezahálel jako v jiných předmětech. Navíc všechno dobře vysvětlil.
Na Kaplického přednášce jsem se byl podívat a moc mě to nezaujalo, takže k němu moc neřeknu, ostatní neznám.

A jestli něco zopakovat ?
No matematická analýza i lineární algebra se budují od začátku, čili tam není třeba nějak zvlášť něco opakovat. Fyzika přeci jen takto jednoduše vybudovat nejde a tam spíš bych si prošel mechaniku ze střední, abych měl nějakou představu o těch základech. ( Ale to je možná tím, že mám pořád k té fyzice blíž :D )

No snad se mi podařilo alespoň na některé otázky odpovědět žádoucím způsobem :-)

Re: Fyzika

od Bonka » 13. 6. 2014 10:51

Ahoj, rád bych se zeptal na celkovou atmosféru ve škole. Tím myslím vztahy učitelů k žákům, obtížnost a pochopitelnost učiva no prostě jak dobře se tam student cítí.

Děkuji za brzkou odpověď.

Rady do začátku

od azoxid » 5. 6. 2014 21:49

Ahoj, od září začínám 1.ročník Bc.studia na matfyzu, obor Obecná fyzika, a rád bych se dozvěděl informace, které by mi ulehčily začátek studia.

Prohledal jsem rozvrh z minulého zimního semestru a zjistil, že u "Matalýzy", Fyziky a "Lingebry" jsou dvě paralelky, tak by mě zajímalo, který vyučující je "lepší":
Matalýza, cvičení - Kaplický / Zahradník
Fyzika, cvičení - Veis / Antoš
Lingebra, přednáška - Jurčo / Šmíd a cvičení Jurčo / Křižka.

Ještě by mě zajímalo, co si hlavně zopakovat z matematiky a fyziky, aby mi na začátku "neujel vlak". Nevím, jestli správně předpokládám, že pro matalýzu to budou v zimním semestru funkce, posloupnosti, limity a derivace a pro fyziku znalost základních derivací a integrálů, příp. diferenciálních rovnic.

Díky moc za info!

Re: Fyzika

od Isidor » 19. 3. 2014 08:25

priklady obcas taky, zpravidla ale predvadi vety a dukazy z prednasek nebo k zadanym vetam vymysli dukazy :)

Re: Fyzika

od ruzena » 18. 3. 2014 21:18

Ještě jedna věc: jak potom vypadá taková zkouška z matematiky? (člověk asi počítá příklady...?) :)

Re: Fyzika

od ruzena » 18. 3. 2014 21:14

Mockrát děkuji za odkazy, je opravdu užitečné vidět, jak asi "učivo" vypadá ;)

Re: Fyzika

od dr.Voštěp » 18. 3. 2014 20:13

Nevím proč, ale odkaz na Zlatoše se mi nevložil, tedy ještě jednou: http://thales.doa.fmph.uniba.sk/zlatos/la/LAG_A4.pdf

Re: Fyzika

od dr.Voštěp » 18. 3. 2014 20:12

Tak pro úplnost, Zlatoš je také online: Obrázek (ale ještě jednou, je to pro matematiky a je to na tři semestry, fyzikům stačí méně, i když dle mého názoru Zlatoš neuškodí, zejm. pokud dotyčný uvažuje např. o teoretické fyzice).

Nahoru