Obtiznost zkousek

Odeslat odpověď

Smajlíci
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Obtiznost zkousek

od Martin » 20. 2. 2007 00:18

:D Měl jsi napsat: "Uznávám, geniální jsem možná až moc."
No, jinak se v tomto přikláním spíše na stranu johnnyho_jsoucího_jen_v_jednom_exempláři. Například ta lingebra u Bicana byla vážně triv, nebylo potřeba ani učit se důkazy - na dvojku bylo potřeba znát všechny definice a věty. Některé holky u nás mi říkaly, že se důkazy vůbec neučí a ty delší ani nečtou. Říkal jsem si, že takhle z toho vážně nemůžou mít vůbec nic, ale i tak jim to Bican dal naprosto bez problémů... Souhlasím však i s tím, že později už to takhle snadno nejde a člověk tomu už vážně musí trochu rozumět.

gerundovi

od johny_je_len_jeden » 19. 2. 2007 21:18

hoj, no hm..., prakticky test z programka, aneb, jak se naucit nazpamet Krylove priklady..., a to jsem na vlastni oci videl, jak je tam nektere holky opisovaly z papiru ;) ale..., jak se rika, kdo umi, ten umi :)
aspon se vedely dobre zaridit :)
lingebra..., hm, ty priklady se prece pocitaly na cvicenich a teoreticka cast lingebry byla ciste o nauceni se, navic..., zkouska u Bicana :)
diskretka? tak tam taky stacilo vedet dobre vety a definice..., i kdyz, tady uznavam, ze i kdyz nekdo nevedel, tak ty dukazy tam se daly zepsat i na kolene, co mne potesilo..., analyza :) jako, pisemna zkouska z analyzy je o tom, jak se umis naucit definice a vety s dukazy, o tom samem byla taky minuly rok v zimne, a ty priklady..., minuly rok stacilo spocitat prubeh fce :)
ja mel totizto na gymplu spoluzacku mazoretku..., a ta by se toto vsechno zvladla naucit naspamet, to ti muzu odprisahnout! pak ale nastesti prisly taky jine predmety, hlavne dobre jsou predmety nepovinne, kde je sice zkouska obvykle "lehka", ale zase clovek musi neco vedet vymyslet a prednasky jsou casto zabavnejsi :)

a uznavam...liny jsem, mozna az moc :( ale ta algebra mne stejne zere..., a kvuli numerice jsem zase nastvanej sam na sebe, protoze tu jsem se chtel fakt dobre naucit, ale vazne jsem nemel cas, nejak se mi to zkouskovy "skratilo" a ja nejak nic nestihal :(

Re: suma summaaarum

od gerund » 19. 2. 2007 20:42

johny_je_len_jeden píše: v prvaku som vazne mal pocit, ze MFF je skola "pre blondinky", alebo, ze mazoretka, ktora sa dokaze nadrtit 30stranove skripta naspamat nema problem...
Já ti nevim ... chodíme vůbec na stejnou školu? Praktický test z programování pro blondýnky? Lingebra - kdybych se naučil skripta a neuměl počítat, myslíš, že mám šanci zkoušku udělat? Diskrétka - v písemce jsem neměl ani jeden důkaz ... to by mi přeci nepomohla ani 100 stránková skripta nazpaměť! Matalýza - zkouška z definic a vět? To snad ani nemůžeš myslet vážně! Vždyť z teorie jsme potřebovali jenom jednu větu, jednu definici a jeden důkaz - a to stačilo mx na 1/4 bodů ...

Osobně mám dojem že jsi strašně líný a strašně geniální člověk

Ad tvá historka s prof. Netukou ... věřím tomu, že mohlo být mírněji pohlíženo na ty co to neuměli před tebou - ale stejně tak věřím, že pokud danému problému rozumíš a jsi schopen dokazovat z definic (tj. dosazovat definice do vět) ... nemůže tě žádná "zákeřná nerovnost" zarazit. Nemyslím si, že by z TMI byl vyhozen kdokoliv kdo danému problému rozuměl a naučil se alespoň postupy důkazů.

este k teme :)

od johny_je_len_jeden » 19. 2. 2007 18:42

na skolu sa prijima vela ludi, kedze ma podla toho aj dotacie..., avsak znacna cast z tychto ludi zvykne neprejst prvymi dvomi rocnikmi, pripadne si ich zopakuje.
a nemam pocit, ze by uroven matfyzu nejako znacne upadala, len preto, ze nas neuci MA pan Zajicek, ale pan Vesely..., uznavam, skuska je mozno lahsia, ale to podla mna nema vela spolocneho s urovnou, tu ovplyvnuju hlavne cviciaci, ktori predsalen skor vysvetluju problemy pochopitelnejsim sposobom, preto ten, kto ma dobreho cviciaceho ma navrch.
tolko moj nazor, osobne mi chybali cvika z TMI...
a ako tu uz ktosi spomenul, tak aj ja uprednostnujem pisomnu skusku, avsak s moznostou ustnej opravy..., predsalen aj na pisomnej sa moze stat, hlavne v skorych rannych hodinach, ze clovek cosi popletie, i ked to ovlada, tento jedinec si trufne ist aj na ustnu, zatialco ten, kto to je len "nadrteny naspamat" si zrejme dvakrat rozmysli, ci pojde aj na ustnu...
mozno vam to pride ako iste zlahcenie, mne to ale pride ako spravodlive, lebo kazdy ma rovnake sance.
Moj nazot na skusky celkovo..., je to VS system, ktory ale ulahcuje zivot "flakacom" :) samozrejme, zrejme ku nim patrim i ja :-D ale aj tak by som na niektorych predmetoch uvital trosku sprisnenie podmienok na ziskanie zapoctu, alebo inym sposobom podporu priebezneho ucenia sa. Skusky su totizto dost o stasti a to casto nema s vedomostami nic spolocne, preto uprednostnujem skor priebezne hodnotenie, ktore by sa potom pripadne mohlo prejavit aj pri skuske. Pri takom pocte studentov to ale zrejme znie ako utopia..., avsak bola by to jedna z moznosti, ako by sa nutne zvysila "uroven", kedze student by bol nuteny ovladat veci priebezne a teda by si ich aj zapamatal o nieco dlhsie ako len tie 2-3 dni po skuske...

suma summaaarum

od johny_je_len_jeden » 19. 2. 2007 18:20

tak si to pekne zhrniem a napisem svoje nazory, niekto sa s nimi mozno zhodne...
v prvaku som vazne mal pocit, ze MFF je skola "pre blondinky", alebo, ze mazoretka, ktora sa dokaze nadrtit 30stranove skripta naspamat nema problem...
svedcili o tom rozne skusky, na ktorych som videl, ze ludia, co na cviceniach mavali problemy a danym problemom poriadne nerozumeli, sa dokazali naucit vety a definicie a dokazy naspamat, dokonca aj priklady sa zvykli zhodovat so vzorovymi, z cvik, teda aj to..., a v konecnom hodnoteni na tom boli casto lepsie ako ja, uznavam, pamat mi uz tak dobre nefunguje ;)
tento rocnik ma ale presvedcil, ze niektorym predmetom predsalen treba rozumiet...
TMI :) nemam nic proti prednaskam prof. Netuku, ma v nich prehlad a vieme, co robime, len cje casto, udrzat si tento prehlad aj pri pisani do zosita, kde predsalen nemame 3 tabule vedla seba a nemozeme skakat z jednej ku druhej a pod. :)
na skuske ale vazne zavisi od toho, aku ma pan Netuka naladu... vo vseobecnosti plati, ze cim skor idete odpovedat, tym mate vacsiu sancu na spravenie skusky, ja som bol na 1.termine pripraveny od 9:40, ale skusat ma zacal az 12:30..., i ked som sa mu hlasil uz dlho vopred.
Potom sa mi len pozrel na papier, kukol dokaz a chcel po mne vyvodit jednu nerovnost..., poznate to, nerovnost, ktora zjavne plati a mate ju vyvodit :wink:
kedze som k tomu vyvodeniu nedospel, dozvedel som sa, ze to je jedna zo zakladnych veci, ktore musim ovladat, na druhu otazku sa uz ani nepozrel a hned som letel... bol som akorat 2. v rade, co letel, nakoniec vraj potom leteli skoro vsetci, co tam este ostavali. Neda mi preto spomenut, ze ti co odpovedali pred 11:00 mali prinajhorsom za 2...
Na druhom termine ma skusal Lavicka, ja som sa predral odpovedat hned ako 3. A Lavicku mozem len chvalit, mal som sice vsetko zapisane, on sa ma ale aj tak pytal na vsetko, a aj ked som prvu otazku neovladal stopercente a nevedel som si spomenut na tie vlastnosti distribucnej fcie, ktore sme si hovorili na prednaske, dokazal ma spravne naviest, az sa mi v hlave rozjasnilo. Pri dokaze sa pytal na vsetky predpoklady, kedy kde a preco sme ich pouzili a celkovo sme si velmi prijemne pokecali, dokazal uzasne odburat stres.

A co sa tyka obtiaznosti? I ked sa traduje, ze MA je najtazsi predmet, tak mozem zodpovedne prehlasit, ze je to asi jediny povinny predmet, na ktory som sa nebal ist, kedze ma MA asi ako jediny z povinnych predmetov bavi. Bavila by ma aj numerika, na tu mi ale neostal dostatok casu a tak sa teraz trasiem pred skuskou...
Je ironiou, ze mi zatial chybaju prave tie skusky, ktore vacsina ludi povazuje za "trivky" a sice numerika s algebrou... Ked raz tu algebru ale nemozete poriadne citit, tak sa ju len tazko naucite, i ked zo vsetkych predmetov, som zatial prave jej obetoval najviac casu :shock:

uff, ale som sa dako rozpisal..., som ale rad, ze som zistil, ze spravit matfyz nie je len o "nabifleni sa", su o tom len niektore predmety a i ked ich je dost..., vdakabohu, ze nie vsetky!

od Docik » 13. 2. 2007 16:51

Našel jsem to :)
Jde o přehled nezaměstnanosti u těch, kdo absolvovali v roce 2005 - údaje ze září 05 a dubna 06. MFF jako fakulta má šestou nejpříznivější míru nezaměstnanosti ze všech uvedených fakult (nejsou zahrnuty např. ty nejnovější soukromé školy, které v té době ještě neměly žádné absolventy).
Přílohy
ABSOLVENTI.pdf
přehled ne-zaměstnanosti studentů, kteří absolvovali v roce 2005
(360.96 KiB) Staženo 598 x

od Docik » 13. 2. 2007 16:22

Myslím fakulty, špatně jsem to vyjádřil...
Chtěl jsem podtrhnout, že se počítají i ty soukromé školy apod., jako třeba New York University in Prague - ta se možná nečlení na fakulty, ale každopádně byla zahrnuta jako celek, stejně jako pár dalších.
Všechny veřejné školy (UK, MU, ZČU...) byly rozděleny podle fakult. (zkusím ten dokument vyhrabat a dát sem přesnější údaje)

od Medved » 13. 2. 2007 15:50

Docik píše:nejlepší ze VŠECH vysokých škol v ČR - veřejných i soukromých. Takže vychovávat zdatné pracovníky se snad daří, a proto můžu MFF označit za kvalitní školu.
Jak to myslis? Matfyz totiz neni vysoka skola, ale fakulta, takze bud porovnavas vsechny fakulty a pak by to bylo pekne cislo, nebo porovnavas vysoke skoly, a pak to, kde se umistila UK je dost nezajimave v tomto smeru.

od Docik » 13. 2. 2007 12:23

Holt se musí pracovat s tím materiálem, co chodí ze středních škol - a od toho se pak odvíjí spousta dalších věcí (kolikrát např. Kryl skoro plakal na přednášce, že středoškoláci vůbec, ale vůbec neprogramují).

Kvalitu školy je potřeba hodnotit s ohledem na cíl, který "výchovou" studentů sleduje - a výchova budoucích doktorandů je jenom jeden z těchto cílů. Neznám přesná čísla, ani trend vývoje, ale podíl doktorandů mezi studenty MFF je oproti jiným školám dost vysoký. Pokud ale klesá úroveň studentů, tady se to pozná nejvíc.

Dál jsou tu studenti, kteří po třech nebo pěti letech půjdou pracovat. Ti mají po absolvování MFF velkou šanci najít dobré zaměstnání, loni byl podíl nezaměstnaných (na konci září) mezi čerstvými absolventy VŠ myslím na Matfyzu šestý nejlepší ze VŠECH vysokých škol v ČR - veřejných i soukromých. Takže vychovávat zdatné pracovníky se snad daří, a proto můžu MFF označit za kvalitní školu.

od Martin » 13. 2. 2007 11:12

Jako kdyby nebylo jiného argumentu než těch čísel, tak bych souhlasil, že "můžou něco naznačovat". Ale v kombinaci se všemi ostatními výše jmenovanými faktory (nevyjímaje samozřejmě těch tří posledních od Medvěda) bych řekl, že už je to víc než jenom náznak. Myslím, že se to pomalu začíná blížit spíš důkazu - přinejmenším v soudním slova smyslu.

od ivo_svk » 13. 2. 2007 09:21

Tie cisla mozu nieco naznacovat ale ako hovori gerund, podstatnejsi by podla mna bol pomer prijati studenti/promovani studenti resp. pomer prijatych a tych co pokracuju na doktoranskom.

od Medved » 13. 2. 2007 03:08

Ja mam zpravy hlavne z informy, ale predpokladam, ze pro mat. je to to stejne...

Je to take tim, ze
1) stat pozaduje vetsi pocet vysokoskolsky vzdelanych lidi
2) skola dostava penize za pocet studentu
3) studium se rozdelilo na Bc., a Mgr. a je potreba aby minimalne Bc v CR rapidne pribylo, zejmena na technickych oborech. Priznavam, ze matfyz neni uplne technika, ale je spis technika, nez humanitni skola

od gerund » 12. 2. 2007 23:50

podle danych cisel a podle nazoru lidi kteri maji s MFF nejakou tu zkusenost uznavam ze muze klesat uroven MFF
skoda ze se zatim neda zjistit kolik procent z lidi co prestali prvak (v letech po zmirneni pozadavku) pokracuje v doktorandskem studiu - to uz by podle mne mohlo neco rict o vztahu mezi obtiznosti studia a urovni skoly ...

od Martin » 12. 2. 2007 23:17

No, možná bych tu měl zopakovat, že tu teorii s úpadkem jsem si já nevymyslel. Například Pick to považuje za zřejmý fakt. Nevyplývá to ale jen z toho, co si myslí Pick a další členové KMA. Jde taky o to, že jednak dlouhodobě klesá zájem o "technické obory" a jednak v příslušných ročnících klesala porodnost, a tak je čím dál méně z čeho vybírat. Konkrétně na matematice jsou tyto dva faktory spíše okrajové, protože nejpodstatnějším vlivem snižujícím průměrnou úroveň matiků je odliv kvalitních mozků do informatické sekce. Dneska většina lidí s dobrým logickým myšlením preferuje hrát si s počítačem před unuděním se xmrti nad kupou vzorečků. Je sice fakt, že ty nejgeniálnější mozky stále dávají přednost matice, ale většina těch hodně dobrých je asi na informatice.

Abych poněkud podpořil svá tvrzení, prošel jsem si výroční zprávy MFF za posledních 10 let. V těch nejstarších jsem nenašel údaje o počtu přihlášek, nicméně i následující drobný přehled podá dostatečnou představu, o čem tady mluvím:

Nejprve počty přihlášek do bakalářských studijních programů v pořadí F, I, M; poslední údaj je celkový počet přihlášek:
2005 - 303 - 736 - 546 - 1913
2004 - 375 - 975 - 549 - 2231
2003 - 355 - 1058 - 579 - 2315

V dřívějších letech se nezačínalo povinně od Bc. studia, a proto jsou čísla mnohem menší; první tři údaje budou nyní počty přihlášek do Mgr. v pořadí F, I, M; poslední údaj opět celkový počet přihlášek do všech programů:
2002 - 252 - 489 - 199 - 1460
2001 - 233 - 478 - 332 - 1326
2000 - 335 - 654 - 389 - 1889
1999 - 340 - 754 - 448 - 2073

Protože se během té doby změnily podmínky, čísla uvedená v prvních třech řádcích jsou vyšší (také připomínám, že jde o přihlášky do Bc.). Nicméně v obou tabulkách je patrná klesající tendence počtu přihlášek (je tam jenom jeden nepříliš výrazný vzestup).

od ivo_svk » 12. 2. 2007 17:35

sadda píše: Nesrovnavam to s nicim, ale vim, jak prednasi treba pan Vesely a jak vypadaji zkousky u Bicana, Feistauera a dalsich.
Kedze vsetci traja su priblizne rovnaka generacia (napr. doc.Vesely skoncil mff v roku 62 a prof. Feinstauer v roku 65) tak absolutne nerozumiem ako suvisi ich rozdielny styl skusania s upadanim resp. neupadanim mff?
Mozno maju niektori ludia pocit ze mff upada iba preto, ze o tejto skole sa hovori, ze je extremne tazka a skoncit ju moze naozaj iba genius a zrazu ked clovek nastupi na skolu tak zisti, ze ked sa bude poctivo ucit tak sa to da...

Nahoru