Par drobnosti

Odeslat odpověď

Smajlíci
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen:

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Par drobnosti

Re: Par drobnosti

od hippies » 9. 1. 2009 16:02

Jestli se nepletu (je to uz davno:) ), tak delete z B stromu autori popsali nejak ve stylu "obdobne";) a u zkousky zemlickovy staci kdyz budes pouzivat konzistentni postup (vzdy nejmensi vetsi, vzdy nejvetsi mensi apod.) ale musi splnovat dve podminky - funguje na kazdem korektnim B-strome a ma pozadovanou slozitost.

Re: Par drobnosti

od peterblack » 9. 1. 2009 06:52

ja se delete z Bstromu ucil tady:
http://cs.wikipedia.org/wiki/B_strom
je to par jednoduchych pravidel

pripadne v priloze mas muj prepis co jsem si delal na ADS1 :)
Přílohy
bstrom.pdf
(104.37 KiB) Staženo 336 x

Re: Par drobnosti

od Triebenekl » 8. 1. 2009 16:12

Medved píše: 3) Delete z B stromu. Puvodne jsem si myslel, ze kdyz mam B strom X1 a mazu prvek A, tak hledam takovy B strom X2, ze kdyz do nej pridam prvek A, dostanu strom X1, tedy proste inverzni operace. To ale neni pravda, protoze treba mazani z korene znamena, ze vezmu nejmensi vetsi v listech a vymenim. No takze ma otazka: dokaze nekdo definovat, jak spravne mazat v B stromech, aby to bylo vzdy korektni dle Zemlicky? Je mi jasny, ze ve skriptech je nakej algoritmus v PASCALu, ale nestiham ho trasovat. A ten stejny dotaz pro B* stromy.
Na prednasce jsme konkretni algoritmus mazani prvku z B-stromu neresili.
Na cvikach jsme si rikali, ze vysledek po DELETE dokonce nemusi byt vzdy jednoznacny (napr. zalezi jestli pri mazani z korene beres nejvetsi prvek z leveho ci nejmensi z praveho podstromu, apod.). Mel by snad stacit libovolny algoritmus, po kterem zustane nejaky B-strom (neobsahuje vymazany prvek).

Re: Par drobnosti

od Medved » 8. 1. 2009 02:40

Tak nejdriv jedna odpoved:
2) B stromy s promennou delkou zaznamu: B strom je definovany svou hodnotou m, jinak to neni B strom (skripta). Jake m je prosim u stromu s promennou delkou zaznamu? Rekneme, ze velikost bloku je 15.
Je to tak, ze muzeme uvazovat, ze kazdy zaznam je velikosti 1 a z toho pak nejake omezeni na m vyjde, ale neni to treba takto formalne brat.

A ted otazka

3) Delete z B stromu. Puvodne jsem si myslel, ze kdyz mam B strom X1 a mazu prvek A, tak hledam takovy B strom X2, ze kdyz do nej pridam prvek A, dostanu strom X1, tedy proste inverzni operace. To ale neni pravda, protoze treba mazani z korene znamena, ze vezmu nejmensi vetsi v listech a vymenim. No takze ma otazka: dokaze nekdo definovat, jak spravne mazat v B stromech, aby to bylo vzdy korektni dle Zemlicky? Je mi jasny, ze ve skriptech je nakej algoritmus v PASCALu, ale nestiham ho trasovat. A ten stejny dotaz pro B* stromy.

Re: Par drobnosti

od peterblack » 7. 1. 2009 00:33

Medved píše:1) Litwin: "predpoklada se hasovaci funkce h(K), ktera pro libovolny klic vrati binarni cele cislo v dostatecnem rozsahu" (skripta). Ale my jsme nikdy zadnou hasovaci funkci neuvazovali, a vkladali jsme rovnou to, co prislo. Tak jak to je? A jak ma takova hasovaci funkce prosim vypadat, kdyz se kazdou chvili zvetsuji cisla stranek?
-no treba v posledni pisemce byly normalne cisla v desitkovy soustave + hashovaci funkce, takze cislo ji vzal, prohnal hashovaci funkci a nakonec jsi to preved do binaru a podle toho zaradil do stranek
-nekdy ale zase bejvalo zes dostal rovnou cisla v binaru a a zadnou funkci, takze jsi je jenom tak jak jsi je mel zaradil do stranek
->z toho vyplyva ze prevod do binaru se pouziva pouze pro zarazeni a nekdy byva podlozen i nejakou tou hashovaci funkci - mrkni na nejaky stary pisemky na studnici + reseny priklad na tohle je taky tady: http://forum.matfyz.info/viewtopic.php?f=386&t=2397

Par drobnosti

od Medved » 6. 1. 2009 23:34

Tak ja se pomalu zacinam ucit na zkousku a budu tady mit obcas nejake dotazy :)

1) Litwin: "predpoklada se hasovaci funkce h(K), ktera pro libovolny klic vrati binarni cele cislo v dostatecnem rozsahu" (skripta). Ale my jsme nikdy zadnou hasovaci funkci neuvazovali, a vkladali jsme rovnou to, co prislo. Tak jak to je? A jak ma takova hasovaci funkce prosim vypadat, kdyz se kazdou chvili zvetsuji cisla stranek?

2) B stromy s promennou delkou zaznamu: B strom je definovany svou hodnotou m, jinak to neni B strom (skripta). Jake m je prosim u stromu s promennou delkou zaznamu? Rekneme, ze velikost bloku je 15.

Nahoru